Migren hastalarında işitsel temporal diskriminasyon eşiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory temporal discrimination tresholds in migraine patients
- Tez No: 745601
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Migren hastalarında duyusal işlemlemede değişiklikler gözlenmektedir. Bu etkilenmenin gözlemlendiği sistemlerden biri de kokleovestibüler sistemdir. Her ne kadar vestibüler migren, migren ile ilişkili hastalıkların belirtildiği tanı ve tedavi rehberlerinde yer alsa da migrenin koklear sistem üzerine etkileri halen net olarak ortaya konulmamıştır. Bu çalışmanın amacı işitmesi normal olan migren hastalarının, işitsel yolakta işitsel işlemleme yöntemlerinden biri olan temporal işitsel diskriminasyonda bir etkilenmesinin olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Migren hastalığı kadınlarda daha sık görüldüğü için çalışmaya sadece sağ elini kullanan kadın hastalar dahil edilmiştir. Bütün gruplara çalışma öncesi işitme testi yapılmış ve işitme kaybı olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Grup 1, migren ağrısı öncesi veya sonrası 3 gün içinde değerlendirilen 18 hastadan, grup 2 migren hastalığı tanısı olup da ağrısız dönemde olan 26 hastadan ve grup 3 ise grup 1 ve 2'ye benzer demografik özellikler gösteren 25 sağlıklı gönüllüden oluşmaktadır.3 gruba da rastgele aralık tespit etme testi (RATET), gürültülü ortamda ayırt etme testi, dikotik dinleme testi (kelime ve cümle) uygulandı. Grup 2 ve grup 3 hastaları ek olarak; işitsel kortikal potansiyeller ve mismatch negativite (MMN) testi ile değerlendirildi. Gruplar arası demografik veriler incelendiğinde, gruplar arası yaş açısından istatiksel bir fark saptanmadı. Grupların RATET incelemesinde 3 grup arasında istatiksel olarak anlamlı derecede fark izlendi. Gruplar arasında; dikotik testler ve gürültülü ortamda kelime ayırt etme testleri açısından istatiksel anlamlı bir fark izlenmedi. Grup 2 ve grup 3'de uygulanan işitsel kortikal potansiyellerde fark saptanmazken, gruplar arasında MMN latansı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. Migren hastalarında işitme testleri normal olmasına karşın işitsel yolak etkilenebilmektedir. Bu etkilenmenin ağrı döneminde daha belirgin olmak üzere atak arası dönemde de devam ettiği saptanmıştır. Bu nedenle işitmede zorlanma veya konuşulanları anlamada zorlanan migren hastaları daha ileri odyolojik testlerle değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Changes in sensorial processing are observed in migraine patients. Cocheovestibularsystem is one of thesesystems in whichthiseffect is seen.Altoughvestibularmigraine is included in the diagnosis and treatment guidelines of migraine related diseases, the effects of migraine on the cochlear system have not been clearly identified yet. The aim of this study is to determine whether there is an effect on temporal auditory discrimination, which is one of the auditory processing methods, is affected in the auditory pathway of migraine patients with normal hearing. Because of migraine is more common in women, only right-handed female patients were included in the study. All groups underwent hearing test and patients without hearing loss were included in the study. Group 1 consisted of 18 patients evaluated within 3 days before or after migraine pain, group 2 consisted of 26 patients diagnosed with migraine in interictal period and group 3 consisted of 25 healthy volunteers with similar demographic characteristics to groups 1 and 2. Random gap detection test (RGDT), discrimination in noisy environment test and dichotic listening test (word and sentence) were applied to all 3 groups. Additionally group 2 and group 3 patients were evaluated with the auditory cortical potentials and the mismatch negativity (MMN) test. There was no statistically difference between groups in terms af age when the demographic data between the groups were evaluated. There was a statistically significant difference between the 3 groups in the RATET examination. There were no statistically significant difference in terms of dichotic tests and word discrimination tests in noisy environment between the groups. There was no statistically significant difference of auditory cortical potentials between group 2 and group 3, however, statistically significant difference was found between the groups in terms of MMN latency. Auditory pathway may be affected in migraine patients altough hearing tests are normal. This interaction continues in the period between attacks, being more evident during the pain period. Therefore disorders of hearing or speech perception in migraine patients should be evaluated by further audiologic tests.