Migren hastalarının çoklu duyusal bütünlemeye yönelik sanal dinamik etkileşim sistemleri ile incelenmesi
Evaluation of migraine patients by virtual dynamic interaction systems for multisensory integration
- Tez No: 861055
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BAHÇELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızda sanal dinamik etkileşim sistemleri kullanarak migren hastalarında duyusal profilleri ve çoklu duyusal entegrasyon süreçlerini araştırmayı amaçladık. Tek modlu duyusal işleme üzerine yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında, migren hastalarında çoklu duyusal entegrasyonun farklılık gösterdiğini ortaya koyan daha az sayıda çalışma bulunmaktadır. Görsel, işitsel, sözel ve haptik modalitelerin çoklu duyusal entegrasyonu migrende değerlendirilmemiştir. Toplam 78 kadın katılımcı (28 aurasız migrenli ve 50 sağlıklı kontrol) yalnızca görsel uyarana veya“görsel”,“görsel ve işitsel”,“görsel, işitsel ve sözel”ve“görsel, işitsel, sözel ve haptik”çoklu duyusal uyaranlara maruz kaldıkları 12 turluk sanal dinamik etkileşimli oyunlar oynamıştır. Katılımcılar dört gruba dağıtılmıştır: Migrenli çoklu duyu (14 yetişkin), migrenli görsel (14 yetişkin), sağlıklı çoklu duyu (25 yetişkin) ve sağlıklı görsel (25 yetişkin). Katılımcıların duyu profillerini değerlendirmek için Duyu Profili Anketi kullanılmıştır. Aurasız migren hastalarının oyun performansı ve hata oranı görsel uyaran oyununda sağlıklı kontrollerle benzerdi. Çoklu duyusal uyaran oyununda ortalama oyun puanı aurasız migren hastalarında sağlıklı bireylere kıyasla daha düşüktü (78.38±5.78 vs. 82.32±4.97, p=0.028). Dördüncü, yedinci ve onuncu turlarda yeni duyusal modalitelerin eklenmesi, aurasız migren hastalarında daha düşük oyun skorları ile sonuçlandı (p=0.044, p=0.049, p=0.016). Ayrıca, migren hastalarının duyusal hassasiyet ve duyusal kaçınma puanları sağlıklı bireylere göre anlamlı derecede yüksekti (p=0.000, p=0.001). Çalışmamızda görsel uyaranlara işitsel, sözel ve haptik uyaranların eklenmesiyle aurasız migren hastalarının oyun performansının olumsuz etkilendiği ilk kez gösterilmiştir. Haptik uyaranlar da dahil olmak üzere duyusal modalitelerin çoklu duyusal bütünlemesi migren hastalarında interiktal dönemde bile bozulmaktadır. Sanal oyunlar, migren hastalığının seyrinde duyusal sorunların etkisini değerlendirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate sensory profiles and multisensory integration processes in migraine patients using virtual dynamic interaction systems. Multisensory integration of visual, auditory, verbal, and haptic modalities have not been evaluated in migraine. A total of 78 female (28 migraine without aura-50 healthy controls) played 12-round virtual dynamic interactive games in which they were exposed to visual stimulus or multisensory stimulus of“visual”,“visual and auditory”,“visual, auditory, and verbal”and“visual, auditory, verbal, and haptic.”Subjects were randomized into four groups: Migraine multisensory (14-adults), migraine visual (14-adults), healthy multisensory (25-adults), and healthy visual (25-adults). Sensory Profile Questionnaire was utilized to assess the participants' sensory profiles. The gaming performance of migraine patients were similar to healthy controls in visual stimulus game. In multisensory stimulation average gaming score was lower in migraine patients compared to healthy individuals(78.38±5.78 vs. 82.32±4.97, p=0.028). Exposure to new sensory modalities in the 4th, 7th, and 10th rounds resulted in lower gaming scores in migraine patients(p=0.044, p=0.049, p=0.016). In addition, migraine patients' sensory sensitivity and sensory avoidance scores were significantly higher than healthy subjects(p=0.000, p=0.001). The virtual dynamic game approach showed for the first time that gaming performance of migraine patients was negatively affected upon addition of auditory, verbal, and haptic stimuli onto visual stimuli. Multisensory integration of sensory modalities including haptic stimuli is disturbed even in the interictal period in migraine patients. Virtual games can be employed to assess the impact of sensory problems in the course of the migraine disease.