Öğretmen adaylarının eğitim programı okuryazarlıkları ile eğitim inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-service teachers'curriculum literacy and educational beliefs
- Tez No: 745607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının eğitim programı okuryazarlıkları ile eğitim inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Literatürde eğitim programı okuryazarlığı ile ilgili yapılan çalışma sayısının az olması ve halihazırda yapılmış olan çalışmaların eğitim inançları ile ilişkilendirilmemiş olması bu çalışmanın hazırlanmasına zemin hazırlamıştır. Nicel araştırma yöntemlerinin uygulandığı bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2019-2020 eğitim öğretim yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adayları, örneklemini ise; seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden olan uygun örnekleme (convenience sampling) yoluyla seçilmiş; Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören 777 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Eğitim Programı Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Eğitim İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, eğitim programı okuryazarlığı ile eğitim inançları arasındaki ilişkinin saptanmasında korelasyon analizi gerçekleştirilmiş ve araştırma sorularına ilişkin Pearson Korelasyon Katsayıları hesaplanarak yorumlanmıştır. Ayrıca elde edilen veriler katılımcıların demografik bilgilerine göre frekans ve yüzde dağılımları hesaplanarak çalışmanın bulgularında sunulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğretmen adaylarının eğitim programı okuma ve yazma alt boyutları ile; ilerlemecilik, varoluşçu eğitim, yeniden kurmacılık ve daimicilik eğitim inançları arasında anlamlı pozitif korelasyon olduğu görülürken esasicilik eğitim inancı ile anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Öğretmen adaylarının eğitim programı okuma ve yazma düzeyleri ile eğitime dair inançlar arasında en yüksek ortalamanın ilerlemecilik alt probleminde olduğu görülmüştür. Eğitim inançlarının alt boyutlarından ilerlemeciliğin neden en yüksek puan sahip olduğuna dair araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
It is thought that this study will contribute this gap in the literatüre since the number of the studies conducted on curriculum litearcy is insufcient in the literatüre oral the existing study is are not associated with educational beliefs. In this study, in which quantitative research methods were applied, the correlational survey model was used. The population of the research was pre-service teachers at Zonguldak Bülent Ecevit University Ereğli Faculty of Education in the 2019-2020 academic year, and the sample was selected through convenience sampling; It consists of 777 teacher candidates studying in Classroom Teaching, Social Studies Teaching, Psychological Counseling Guidance Teaching, Special Education Teaching, Primary Education Mathematics Teaching, Turkish Language Teaching, Science Teaching, and Preschool Teaching.“Personal Information Form”,“Curriculum Literacy Scale”and“Educational Beliefs Scale”were used as data collection tools. The analyss of the data was carried out by using the SPSS packaged software the data collected in the thesis study were analyzed to determine the relationship between Curriculum Literacy levels and Educational Beliefs and they were interpreted by calculating the pearson correlation coefficiends related to the research questions. In addition the data gained is presented in the findings of the study by calculating frequency oral percentage distribution as to the demographic information of the participant. While it was observed that there was a significant positive correlation between teacher candidates education program reading and writing subdivisions and their educational beliefs of progressivism, existentialism, reconstructionism and perennialism, no significant correlation was found with essentialism education beliefs. It was seen that the highest average between teacher candidates' educational program reading and writing levels and their beliefs about education was in the progressivism sub-problem. Research can be conducted on why progressivism, one of the sub-dimensions of educational beliefs, has the highest score.