Aile hekimliği asistanlarının dermatoloji rotasyonu hakkındaki görüşleri ve öz yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions and self-efficacy of family medicine residents on the rotation of dermatology
- Tez No: 745613
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Çalışmamızda Aile Hekimliği uzmanlık eğitimi öğrencilerinin dermatoloji rotasyonu hakkındaki görüşleri ve öz yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı İstanbul ili eğitim ve araştırma hastanelerinde uzmanlık eğitimi alan 312 aile hekimliği asistanı katıldı. Araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ile dermatoloji rotasyonu hakkındaki görüşleri ve öz yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yarıdan fazlası dermatoloji rotasyonunu hem eğitim yönünden hem de eğitim süresi açısından yeterli bulmamaktaydı. Katılımcıların Aile hekimliği çekirdek eğitim müfredatı dermatoloji rotasyonunda edinilmesi hedeflenen klinik temel yetkinlikler ile ilgili maddelerden aldıkları öz yeterlilik puanlarının değerlendirilmesinde en yüksek puan ortalamaları sırasıyla“Tırnak hastalıklarına ön tanı koyabilir ve gerekli durumda sevk edebilirim”,“Bakteriyel ve viral cilt, yumuşak doku enfeksiyonlarını tanıyıp tedavi edebilir gerekli durumda sevk edebilirim”ve“Derinin primer lezyonlarını tanımlayabilirim”maddelerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we evaluated the opinions and self-efficacy of Family Medicine residency students about dermatology rotation. Materials and Methods: In this study, 312 family medicine residents receiving residency training in Istanbul province training and research hospitals affiliated to Health Sciences University participated. Their opinions about dermatology rotation and self-efficacy were evaluated with a questionnaire form prepared by the researchers. Results: More than half of the participants did not find the dermatology rotation adequate both in terms of training and training duration. In the evaluation of the self-efficacy scores of the participants from the items related to the clinical core competencies targeted to be acquired in the dermatology rotation of the core curriculum of family medicine, the highest mean scores were obtained from the items“I can make a preliminary diagnosis of nail diseases and refer when necessary”,“I can recognize and treat bacterial and viral skin and soft tissue infections and refer when necessary”and“I can identify primary lesions of the skin”, respectively.