Aile hekimlerinin sık görülen dermatolojik hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyleri
Knowledge levels of family physicians about common dermatological diseases
  1. Tez No: 751347
  2. Yazar: DİLEK ALMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Birinci basamak sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda dermatolojik hastalıklar çok sık görülmektedir ve aile hekimlerinde bu hastalıkların yönetilmesinde çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışmada aile hekimleri, aile hekimliği uzmanları ve aile hekimliği asistanlarının sık görülen dermatolojik hastalıklar hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu tanımlayıcı ve kesitsel çalışma Türkiye'de aile hekimliği uzmanı, aile hekimliği asistanı ve aile hekimi olarak görev yapan 512 hekim ile 72 soruluk standart anketin yüzyüze veya dijital ortamda doldurulması ile gerçekleştirilmiştir. Anketin birinci bölümünde katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik 10 soru yer almaktadır. Anketin ikinci bölümünde aile hekimlerinin dermotolojik hastalıklar hakkındaki bilgilerini ölçecek sorular yer almaktadır. Bu bölümde 12 adet öz değerlendirme sorusu yer almakta olup kişilerin dermatolojik hastalıklar konusundaki kendi yeterliliklerini değerlendirmeleri istenmiştir. Diğer 50 soru ise katılımcıların bilgi durumlarını belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Dermatological diseases are common in institutions providing primary health care services, and family physicians experience various problems managing these diseases. This study aimed to determine family physicians, family medicine specialists, and residents' knowledge levels about common dermatological disorders. Material and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 512 physicians working as family medicine specialists, family medicine assistants, and family physicians in Turkey by filling in a standard questionnaire of 72 face-to-face or digitally. In the first part of the questionnaire, there are 10 questions to determine the participants' sociodemographic characteristics. In the second part of the questionnaire, there are questions to measure family physicians' knowledge about dermatological diseases. There are 12 self-assessment questions in this section, and individuals were asked to evaluate their competence in dermatological diseases. The other 50 questions consist of questions to determine the knowledge status of the participants.