Avcı böcek, Nesidiocoris tenuis reuter (Hemiptera: Miridae)'e bazı pestisitlerin subletal etkilerinin araştırılması
A research on sublethal effects of some pesticides against Nesidiocoris tenuis reuter (Hemiptera: Miridae)
  1. Tez No: 745628
  2. Yazar: SALİHA SELMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmada abamectin, spinetoram, pyriproxyfen ve chlorantraniliprole etken maddeli 4 farklı pestisitin LC30 değerlerinin, örtüaltı domates yetiştiriciliğinde Tuta absoluta ile biyolojik mücadelede kullanılan avcı böcek Nesidiocoris tenuis'in bazı biyolojik parametrelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. N. tenuis'in ikinci dönem nimfleri için abamectin, spinetoram, pyriproxyfen ve chlorantraniliprole'ün LC30 değerleri sırasıyla 1.795, 16.988, 1812.172 ve 5042.087 mg(ak.mad.)/l olarak belirlenmiştir. Daha sonra abamectin ve spinetoram için belirlenen LC30 değerleri N. tenuis'in ikinci dönem nimflerine uygulanmıştır. Pyriproxyfen ve chlorantraniliprole'un belirlenen LC30 değerleri tavsiye dozundan yüksek olduğu için, bu insektisitlerde tavsiye dozları (sırasıyla 50 ve 35 mg(ak.mad.)/l kullanılmıştır. Uygulama yapılan bireylerin günlük olarak canlılık durumu, ergin döneme ulaştıklarında ise ergin ömür uzunluğu ve yavru sayıları izlenmiştir. Toplam nimf gelişme süresi bakımından her iki cinsiyette de abamectin hariç kontrol (su) uygulaması ile diğer insektisit uygulamaları arasında herhangi bir istatistiksel farklılık bulunmamıştır. Kontrol grubu bireylerinde bu süre 9.54 gün olarak belirlenirken, abamectinde ise bu süre erkeklerde 10.67 gün, dişilerde 10.75 gün olarak gerçekleşmiştir. TPOP (Toplam preovipozisyon süresi (Yumurta döneminden itibaren)) verilerine bakıldığında abamectin hariç diğer uygulama grupları kontrol grubu bireyleri (15.85 gün) ile aynı istatistiksel grupta yeralırken, abamectin bu süreyi (17.18 gün) önemli ölçüde arttırmıştır. Kalıtsal üreme yeteneği (r) en düşük 0.180 gün-1 ile abamectinde görülürken, en yüksek 0.219 gün-1 ile chlorantraniliprole'de belirlenmiştir. Benzer durum artış oranı sınırı (λ) için belirlenmiş, her iki insektisit için bu değerler sırasıyla 1.197 ve 1.245 gün-1 olarak saptanmıştır. Net üreme gücü (R0) ve brüt üreme oranı (GRR)) değerleri arasında herhangi bir istatistikel farklılık belirlenmemiştir. Ortalama döl süresi (T), spinetoram ve abamectin'de sırasıyla 22.39 ve 23.15 gün olarak gerçekleşmiş, kontrole (21.27 gün) göre önemli oranda süre uzamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the subletal effects of 4 different pesticides (LC30) with active ingredients abamectin, spinetoram, pyriproxyfen and chlorantraniliprole on the predatory insect Nesidiocoris tenuis, which are used in biological control against Tuta absoluta in greenhouse tomato cultivation. The LC30 values, applied on the second instar nymphs of N. tenuis for abamectin, spinetoram, pyriproxyfen and chlorantraniliprole were determined as 1.795, 16.988, 1812.172 and 5042.087 mg (a.i.)/l, respectively. Then, the LC30 values determined for abamectin and spinetoram were applied to the second instar nymphs of N. tenuis. Recommended field dose, 50 and 35 mg (a.i.)/l for pyriproxyfen and chlorantraniliprole were used for these insecticides, since the determined LC30 values were higher than field doses. Daily viability, adult lifespan and the number of offspring were monitored in the treated individuals. In terms of total nymphal developmental duration, no statistical difference was found between the control (water) application and other insecticide applications except abamectin in both sexes. This period was determined as 9.54 days in the control treatment, while this period was determined as 10.67 days in males and 10.75 days in females in abamectin. Considering the total preoviposition period of N. tenuis female (from the egg period), except for abamectin, the other insecticides groups were in the same statistical group as the control group (15.85 days), while abamectin prolonged this period (17.18 days), significantly. The intrinsic rate of increase (r) was the lowest in abamectin treatment, with 0.180 day-1, and the highest in chlorantraniliprole with 0.219 day-1. A similar situation was determined for the finite rate of increase (λ), and these values were determined as 1.197 and 1.245 day-1, respectively, for both insecticides. No statistical difference was determined on the net reproductive rate (R0) and the gross reproduction rate (GRR) values between treatments. The mean generation time (T) was 22.39 and 23.15 days in spinetoram and abamectin, respectively, with a significant increase compared to control (21.27 days).