Avcı böcek, nesidiocoris tenuis reuter (Hemiptera: Miridae)'e bazı pestisitlerin tarla koşullarında yan etkilerinin araştırılması
A research on side effects of some pesticides to nesidiocoris tenuis reuter (Hemiptera: Miridae) in field conditions
  1. Tez No: 590701
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Birçok faydalı böcekte olduğu gibi avcı böcek, Nesidiocoris tenuis'e pestisitlerin yan etkileri, büyük oranda laboratuvar denemeleri ile belirlenmektedir. Ancak laboratuvar denemeleri ile tarla koşullarında yapılan denemelerin sonuçları birbiri ile her zaman paralellik göstermemektedir. Bu nedenle yan etki denemelerinin tarla koşullarında yapılması önemlidir. Bu çalışmada örtüaltı domates yetiştiriciliğinde biyolojik mücadele uygulamalarında kullanılan avcı böcek N. tenuis'e spinetoram, chlorantraniliprole+abamectin, chlorantraniliprole+thiamethoxam, emamectin benzoate ve dimethoate (standart toksik) etken maddeli 5 farklı pestisitin yan etkileri kontakt toksite testleri ile araştırılmıştır. Pestisit uygulamaları yapıldıktan sonra 1, 4, 7, 14, 21 ve 28. günlerde avcı böcek sayımları yapılmıştır. Kontakt etki denemesinde spinetoram, %32.27, ortalama ölüm oranı ile zararsız veya az zararlı (N) olarak sınıflandırılmıştır. Chlorantraniliprole+abamectin %57.84 ölüm oranı ile orta derecede zararlı (M) olarak sınıflandırılmıştır. Chlorantraniliprole+thiamethoxam ise etkisini 7. günden itibaren hızlı bir şekilde arttırmış ve bu günden itibaren ortalama %55.21 ölüm oranı ile orta derecede zararlı (M) olarak belirlenmiştir. Emamectin benzoate ve dimethoate ise %79.06 ve 97.15 ölüm oranları ile zararlı (T) sınıfında yer almıştır. Rezidüyel etki denemesinde ise, orta derecede zararlı ve zararlı sınıfında yer alan 3 farklı pestisitin 7 ve 14 günlük kalıntılarının N. tenuis üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yirmi sekiz gün sonunda, chlorantraniliprole+abamectin'in 14 günlük kalıntısında herhangi bir olumsuz etki görülmezken, 7 günlük kalıntıda %37.50 ölüm görülmüştür ve her iki kalıntı süresi de zararsız veya az zararlı (N) olarak sınıflandırılmıştır. Chlorantraniliprole+thiamethoxam'ın hem 7 hemde 14 günlük kalıntısı %100 etki ile zararlı (T) sınıfında yer almıştır. Emamectin benzoate'da ise 7 günlük kalıntıda ölüm oranı %31.3 iken 14 günlük kalıntıda ise bu oran beklenenin aksine daha yüksek olmuş ve %75.0 ölüm oranı ile zararlı (T) sınıfında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The side effects of pesticides to the beneficial insects are predominantly determined by laboratory trials as in Nesidiocoris tenuis. However, laboratory and field tests are not always produced parallel results with each other. For this reason, it is important to perform side effects trials under field conditions. In this study, five active ingredients, spinetoram, chlorantraniliprole+abamectin, chlorantraniliprole+thiamethoxam, emamectin benzoate and dimethoate (standard toxic) were tested for contact toxicity to N. tenuis used in protected tomato cultivation. After pesticide applications, predators were counted on days 1, 4, 7, 14, 21 and 28. As a result of contact effects test, spinetoram was classified as harmless or less harmful (N) with 32.27% mean mortality rates. Chlorantraniliprole+ abamectin produced 57.84% mean mortality and classified, moderately harmful (M). Chlorantraniliprole+ thiamethoxam increased its effect dramatically from the seventh day after application and was caused by an average mortality rate of 55.21% from this day. Emamectin benzoate and dimethoate caused the highest mortality with 79.06% and was 97.15% and found to be harmful (T). The residual effects of 3 different pesticides, which are classified as moderately harmful and harmful in contact tests, were examined. No adverse effects were seen in the 14-day residue of chlorantraniliprole+abamectin, while the 7-day residue had 37.50% mortality and both residues were classified as harmless or less harmful (N). The residues of chlorantraniliprole+thiamethoxam in both 7 and 14 days were classified as harmful (T) with a 100% negative effect. In the case of emamectin benzoate, the mortality rate was 31.3% in 7-day residues, whereas it was higher in the 14-day residue with a 75.0% mortality rate and was classified as harmful.