Spor yapan ve spor yapmayan lise öğrencilerinde internet bağımlılığı ile problem çözme becerilerinin araştırılması
Investigation of internet addiction and problem solving skills high school students who play and do not do sports
  1. Tez No: 745638
  2. Yazar: YUSUF ALPAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ilinde eğitimlerine devam eden, Spor Yapan ve Spor Yapmayan Lise Öğrencilerinde internet Bağımlılığı ile Problem Çözme Becerilerinin bazı değişkenlere göre araştırılması hedeflenmiştir. Tarama modeli ile gerçekleşmiştir. Çalışma toplam 589 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Araştırmada internet bağımlılık ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı iki düzeyli değişken karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık düzeyi p˂0.05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde katılımcıların cinsiyet değişkenine göre problem çözme alt boyutlarında ve toplam puanda anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Ayrıca cinsiyet değişkenine göre internet bağımlılığında anlamlı farklılık olmadığı (p>0.05) tespit edilmiştir. Spor yapma değişkenine göre problem çözme toplam puanında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Spor yapma değişkenine göre internet bağımlılığında anlamlı farklılık olmadığı (p>0.05) tespit edilmiştir. Katılımcıların gelir durumu değişkenine göre problem çözme alt boyutları toplam puanında ve internet bağımlılığında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate Internet Addiction and Problem Solving Skills according to some variables in high school students who continue their education in Balıkesir, who do and do not do sports. It was realized by scanning model. The study was carried out with a total of 589 students. Internet addiction scale, Problem Solving Inventory and personal information form were used in the research. The analysis of the collected data was made using the SPSS statistical package program. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U test was used for the comparison of two-level variables, and Kruskall-Wallis H test was used for the comparison of more than two groups. In this study, the level of significance was taken as p˂0.05. When the findings obtained in the study were evaluated, no significant difference was found in the problem solving sub-dimensions and the total score according to the gender variable of the participants (p>0.05). In addition, it was determined that there was no significant difference in internet addiction according to the gender variable (p>0.05). It was determined that there was a significant difference in the total score of problem solving according to the variable of doing sports (p0.05). It was determined that there was no significant difference in internet addiction according to the variable of doing sports (p>0.05). No significant difference was found in the total score of the problem solving sub-dimensions and internet addiction according to the income status variable of the participants (p>0.05).