Spor yapma durumlarına göre 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin ve sosyal beceri düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi (Kırşehir il örneği)
Investigation of 10th, 11th, and 12th grade students' internetaddiction and social skill levels according to their sportsengagement situations (A sample of Kirşehir province)
  1. Tez No: 806856
  2. Yazar: AHMET VAHAP DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT ÇİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı spor yapma durumlarına göre lise öğrencilerinin (10,11 ve 12. Sınıf düzeyleri) internet bağımlılık düzeylerini ve sosyal beceri düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemektir. Çalışmaya Kırşehir ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı merkez ve ilçelerde öğrenim gören 421 öğrenci kolayda örnekleme yöntemiyle dahil edilmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, internet bağımlılık düzeylerini belirlemek için İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ) ve sosyal beceri düzeylerini belirlemek amacıyla Sosyal Beceri Envanteri Kısa Formu (SBE) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda ikili değişkenler ile SBE ve İBÖ'nin analizinde bağımsız t-testi, üç ve daha fazla değişkenlerin analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Bununla birlikte Post Hoc LSD testi ile anlamlı farklılığın kaynağı belirlenmiştir. Bağımsız t-testi sonuçlarında anlamlı farklılığın etki büyüklüğünü hesaplamak için n2 etki büyüklüğü katsayısı kullanılmıştır. Lise öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin yordanmasında ise internet bağımlılıklarına etkilerini belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Lise öğrencilerinin İBÖ ve SBE'de yer alan maddeler için verdikleri cevaplar beşli likert tipinde olup değerlendirme ölçeği grup değer aralığının tespitinde; a = Ranj / Yapılacak Grup Sayısı formülü kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, araştırmaya katılan lise öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyi ortalaması“Nadiren”düzeyinde belirlenmiştir (x=34.82). Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin sosyal beceri düzeyi ortalamalarının (x=3.09) olduğu ve bu ortalamanın“benim gibi”düzeyinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the internet addiction levels and social skill levels of high school students (10th, 11th, and 12th grades) based on their sports engagement situations. A total of 421 students attending schools in the central and district areas of Kırşehir province, under the Ministry of National Education, were included in the study by using convenience sampling. A Personal Information Form, created by the researcher, was used to collect participants' personal information. The Internet Addiction Scale (IAS) was employed to assess internet addiction levels, while the Short Form of Social Skills Inventory (SSI) was utilized to measure social skills levels. Parametric tests were employed for data analysis, including independent t-tests for binary variables and one-way analysis of variance (ANOVA) for analysis involving three or more variables. Additionally, the Post Hoc LSD test was used to identify the source of significant differences. The effect size coefficient, n2, was calculated to determine the effect size of significant differences in the independent t-test results. Simple linear regression analysis was conducted to predict the social skills levels of high school students based on their internet addiction levels. The responses to items in the IAS and SSI by high school students were evaluated on a five-point likert scale. The determination of the evaluation scale group value range was based on the formula a = Range / Number of Groups. The analysis of the obtained data revealed that the average internet addiction level of participating high school students was determined to be at the“Rarely”level (x=34.82). The average social skills level of participating high school students was found to be (x=3.09), indicating a“Like me”level.