Karbon kompozit borularda nanokil nanotüp takviyesinin düşük hızlı darbe etkisinin incelenmesi
Investigation of low velocity impact effect of nanoclay nanotube reinforcement in carbon composite pipes
  1. Tez No: 745641
  2. Yazar: BÜLENT KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nano dolgu malzemeleri, fiber destekli polimer tabanlı kompozitlerin mekanik ve darbe dayanımlarını artırır. Kumaş destekli kompozitler için nano dolguların hibridizasyona etkileri ve hasar mekanizmalarına sebepleri hakkında literatürde fazla bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışmamızda, karbon kumaş kompozitlere, epoksi reçineye karbon nanotüp, Nanokil partikülleri, ağırlıkça %1 ve 3 ilave edilerek, elle yatırma tekniği ile aplikasyon yapılmıştır. Boruların düşük hızlı darbe tepkileri ,ASTM D7136 M-12 standartlarına ve 5,10 ve 15 J enerji sevilerine göre incelenmiştir. Kuvvet, emilen enerji, yer değiştirme, sıçrama enerjisi deney verilerinden hesaplanmıştır. Karbon nanotüp, nanokil eklenmesinin kumaş karbon boruların mekanik özelliklerini arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca elle yatırma üretimin yönteminin , ekonomik ve hızlı bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nanofillers increase the mechanical and impact strengths of fiber-reinforced polymer-based composites. There are not many studies in the literature on the effects of nanofillers on hybridization and the causes of damage mechanisms for fabric-supported composites. In our study, carbon nanotubes, nanoclay particles, 1 and 3% by weight were added to carbon fabric composites, epoxy resin, and application was made by hand lay-up technique. The low velocity impact responses of the pipes were investigated according to ASTM D7136 M-12 standards and energy levels of 5, 10 and 15 J. Force, absorbed energy, displacement, jump energy were calculated from the test data. It has been determined that the addition of carbon nanotube, nanoclay increases the mechanical properties of fabric carbon pipes. In addition, it has been seen that the method of manual laying production is an economical and fast method.