Biyokütle kaynaklarının kimyasal ekserji değerlerinin hesaplanması
Calculation of chemical exergy values of biomass resources
  1. Tez No: 745649
  2. Yazar: LOKMAN MURAT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dünyada, enerji tüketiminden kaynaklanan sera gazı emisyonları hızla artmaktadır. Yenilenebilir enerji sistemleri, enerji sektöründen kaynaklanan sera gazı emisyonları azaltıcı yönde etki göstermektedir. Bu yüzden, temiz ve sürdürülebilir enerji gelişimi için en verimli ve etkili çözümlerden biri olarak yenilenebilir enerji kaynakları görünmektedir. Bu yenilenebilir enerji kaynakları arasında biyokütle, sera gazı azaltımında fosil yakıtların yerini alacak bir enerji kaynağı olarak rol oynayabilir. Enerji kaynaklarıyla ilgili sorunların artması, bu kaynakların dönüşüm süreçlerinin tanımlanmasının ve anlaşılmasının önemini artırmıştır. Bu dönüştürme işlemlerinin daha iyi anlayabilmek için ekserji son derece önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Ekserji fonksiyonu başlangıçta mühendislik alanlarında geliştirilmiştir. Bununla birlikte, ekserji günümüzde enerji dönüşüm sistemlerini analiz etmek için en faydalı fonksiyon olarak kabul edilebilir. Ekserji; çevresel etki değerlendirmesine, ekolojik maliyet değerlendirmesine, doğal kaynakların değerlendirilmesine ve ekolojik modellemeye başarıyla uygulanmaktadır. Bu tezde, biyokütle kaynakları beş temel bölüme ayrılarak kimyasal ekserji değerleri literatürde verilen eşitlikler kullanarak hesaplanmıştır. Amaç, gelecekteki biyoyakıt seçenekleri için karar vermede temel teşkil edebilecek arzu edilen özellikleri belirlemektir. Hesaplamalar, biyokütle kaynaklarının kimyasal bileşiminin kimyasal ekserji değerlerini güçlü bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Karbon veya hidrojene kıyasla yüksek oksijen oranları genellikle bu biyokütle numunelerinin kimyasal ekserjisini azaltmaktadır. Bu çalışmada ayrıca biyokütle kaynaklarının kimyasal ekserjilerini elementel analiz değerlerinden hesaplamak için formüller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, greenhouse gas emissions resulting from energy consumption are increasing rapidly. Renewable energy systems have a reducing effect on greenhouse gas emissions originating from the energy sector. Therefore, renewable energy sources seem to be one of the most efficient and effective solutions for clean and sustainable energy development. Among these renewable energy sources, biomass can play a role as an energy source to replace fossil fuels in reducing greenhouse gasses. The increase in problems related to energy resources has increased the importance of defining and understanding the conversion processes of these resources. Exergy emerges as an extremely important concept in order to better understand these conversion processes. The exergy function was originally developed in engineering fields. However, exergy can be considered as the most useful function for analyzing energy conversion systems today. Exergy has been successfully applied to environmental impact assessment, ecological cost assessment, natural resource assessment and ecological modelling. In this thesis, biomass resources are divided into five basic parts and chemical exergy values are calculated using the equations given in the literature. The aim is to identify desirable properties that could serve as the basis for decision-making for future biofuel options. Calculations have shown that the chemical composition of biomass sources strongly influences the chemical exergy values. High oxygen ratios compared to carbon or hydrogen generally reduce the chemical exergy of these biomass samples. In this study, formulas have also been developed to calculate chemical exergy of biomass resources from elemental analysis values.