Tasarım bürolarında çalışan mimarların Herzberg'in çift faktör kuramı açısından motivasyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of motivation levels of architects working in design bureaus in terms of Herzberg's two factor theory
  1. Tez No: 745654
  2. Yazar: MELİSA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım Yönetimi ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsan olgusu, her sektörde olduğu gibi mimarlık sektöründe de önem arz etmektedir. Zorlaşan piyasa koşullarında işverenlerin kendi bünyesinde çalışan bireylerin memnuniyetlerine, moral ve motivasyonlarına, çalışma ortamının kullanıcıya uygun olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü hem psikolojik hem de fiziksel sağlık açısından çalışanları tatmin eden ortamların oluşturulması işin kalitesini arttırmakla birlikte çalışanların performansını, verimliliğini, işe bağlılığını, kendilerine olan güven ve yeterliliğini, iş ve özel hayatlarındaki tatmin düzeyini de olumlu etkileyecektir. Bu araştırma, Frederick Herzberg'in Çift Faktör Kuramında ortaya koymuş olduğu faktörleri kullanarak tasarım bürolarında çalışan mimarların motivasyon düzeyleri belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Tasarım bürolarında çalışan mimarların motivasyon düzeyine odaklanmaktaki amaç ise: İnsanların taleplerine layıkıyla karşılık veren, onların psikolojik olarak iyi hissetmesi için mekanlar oluşturup, tasarımlar yapan mimarların da çalıştıkları ortamlarda aynı hizmeti hak ettiğini iş verenlere göstererek kendi bünyelerinde çalışan mimarlara daha iyi koşulların sağlanmasının önemli olacağını vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The human phenomenon is important in the architecture sector as well as in every sector. In difficult market conditions, employers should pay attention to the satisfaction, morale and motivation of the individuals working within their own structure, and the suitability of the working environment for the user. Because the creation of work environments that satisfy both psychological and physical health of employees in terms of improving the quality of employee performance, productivity, work commitment, confidence and competence in themselves, work and in their private lives, it will affect the level of satisfaction. This research is carried out in order to determine the motivation levels of architects working in design bureaus using the factors revealed by Frederick Herzberg in the Theory of Dual Factors. The level of motivation of architects who work in the design office and focus on the goal: that is able to respond adequately to the demands of the people, to create spaces for them psychologically feel good, the same architect who designs the work in their environments by showing to those who have a job service that you deserve better conditions will be important for providing their own Architects is to emphasize that