Farklı ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak Pimpinella anisum L. bitkisinin toplam fenolik madde, antioksidant aktivite ve kimyasal bileşim belirlenmesi
A comparison of the performance of conventional and eco-friendly extraction methods in the evaluation of total phenolics, antioxidant activity and chemical composition of Pimpinella anisum L.
  1. Tez No: 745655
  2. Yazar: ABİR NASIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR, PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SANGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Antakya dağlarından (Türkiye) toplanan yıllık bir bitki olan Pimpinella anisum.L tohumlarının esansiyel yağları Soxhlet, ultrasonik destekli (UDE), Clevenger aparatı ile hidrodestilasyon (HDC), subkritik su ekstraksiyonu (SSE), metanol (ScCO2-Met), ethanol (ScCO2-Et) ve hekzan (ScCO2-H) çözücüleri yardımı ile süperkritik karbondioksit ekstraksiyonu (ScCO2) ve farklı çözücülerle 1,1,1,2-tetrafloroetan (ScR134a) ekstraksiyonu adlı 6 farklı ekstraksiyon metodu ile elde edilmiştir ve ekstraktlar GC/MS ile analiz edilmiştir. Elde edilen ekstrakların toplam fenolik içeriği (TFM) ve antioksidant aktivitesi analiz edilmiştir ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Anetol tüm ekstraklarda yüksek miktarlarda tespit edilen ana bileşen olup SSE ve Soxhlet ekstraktlarında % 94,5 olarak bulunmuştur. Ayrıca, TFM değerleri ScR134a ekstraktında en yüksek (508,5 mg GAE/100g kb) ve HDC ekstraktında en düşük (27,77mg GAE/100g kb) olarak elde edilmiştir. Antioksidant kapasitesi (IC50) en yüksek ScCO2-H ekstraktında (1,58 mg/mL) ve en düşük Soxhlet ekstraktında (0,07 mg/mL) elde edilmiştir. Dolayısıyla antioksidant aktivitenin (%) Soxhlet, UDE ve ScR134a ekstraktlarında sırasıyla azaldığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar çevre dostu ekstraksiyon metotlarının (SSE, ScCO2-Et ve ScR134a) yüksek etkinliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The essential oil of Pimpinella anisum seeds, an annual aromatic plant taken from the Antakya mountains of Turkey, was obtained by 6 different extraction methods, namely, Soxhlet, Ultrasonic-assisted (UAE), Hydrodistillation using Clevenger apparatus (HDC), Subcritical water extraction (SWE), Supercritical carbon dioxide extraction (ScCO2) with three solvents methanol (ScCO2-Met), ethanol (ScCO2-Et), and hexane (ScCO2-H), and Supercritical 1,1,1,2-tetrafluoroethane (ScR134a) using different solvents and all extracts were analyzed using GC/MS. Total phenolic content (TPC) and antioxidant activity of the obtained extracts were analyzed and the results were compared. Anetole was the main component in all extracts with great ratios of about in the SWE (94.5 %) and Soxhlet (94.5 %) extracts respectively. Also, TPC values were the highest (508.5 mg GAE/100g kb) in ScR134a extract and the lowest (27.77mg GAE/100g kb) in HDC extracts. The antioxidant capacity (IC50) was found to be the highest in ScCO2-H (1.58 mg/mL) and the lowest in Soxhlet extracts (0.07 mg/mL). Thus, the antioxidant activity (%) was found to be in the descending order for Soxhlet, UAE, ScR134a extracts respectively. The results showed the great effectiveness of eco-friendly extraction methods (SWE, ScCO2-Et, and ScR134a).