Finite element analysis and topology optimization of shock absorber yoke along with visualization of results in augmented reality
Amortisör çatalının sonlu elemanlar analizi ve topoloji optimizasyonu ile birlikte sonuçların artırılmış gerçeklikte görselleştirilmesi
  1. Tez No: 745669
  2. Yazar: HALİT DOĞRUSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLTERİŞ SARIGEÇİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Topoloji optimizasyonu, geleneksel optimizasyon teknikleri kullanılarak elde edilmesi imkansız olan optimum tasarımlar oluşturmak için etkili bir tekniktir. Bu yöntem, statik yüklere maruz kalan tasarımlar için yaygın olarak kullanılmakla birlikte zorlu ve karmaşık dinamik özelliklere sahip uyumlu tasarımlara tabi tasarımların optimizasyonu için de kullanılabilir. Bu çalışmada, bir otomobilin en önemli bileşenlerinden biri olan amortisör çatalına topoloji optimizasyon yöntemi uygulanmıştır. Bileşen, süspansiyon yayı, üst montaj ve alt burçtan gelen yan yükler, ek olarak alt boru ucunun tavlama etkisi ve alt burcun boyuna (X) yönünde 2.0 mm yanlış hizalanması dikkate alınarak analiz edilmiştir. Daha sonra sonuçlar artırılmış gerçeklik kullanılarak bu uygulamayı destekleyen bir platformda (telefon gibi) görselleştirilmiştir. Sonuçların fiziksel bileşen üzerinde arttırılmış gerçeklikle görüntülenmesi, tasarımların geliştirilmesine yeni bir yaklaşım sağlar.
Özet (Çeviri)
Topology optimization is an effective technique for creating optimal designs that are impossible to achieve using traditional optimization techniques. While this technique is widely used for the designs subjected to static loads, it can also be used for optimization of the designs subjected to compliant designs that have challenging and complicated dynamic characteristics. In this study, the topology optimization method has been applied to a shock absorber yoke which is one of the most crucial components of an automobile. The component has been analyzed considering the side loads from suspension spring, top mount and lower bushing, additionally the annealing effect of lower tube end and 2.0 mm misalignment of lower bushing in longitudinal (X) direction. Then, the results have been visualized using augmented reality on a platform (i.e. tablet or phone) that supports this application using augmented reality. Visualizing the results in augmented reality on the physical component provides a new approach to the development of designs.