Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların diyet tedavisine özgü akıllı telefon uygulamasının geliştirilmesi ve bu uygulamanın beslenme durumuna etkisi
Development of smart phone application specific to dietary treatment of patients with chronic kidney disease and the effect of this application on nutritional status
- Tez No: 745670
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma diyaliz tedavisi almayan kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastaların ve son dönem KBY'ye bağlı hemodiyaliz (HD) tedavisi alan hastaların diyete uyumunu arttırabilecek bir akıllı telefon uygulaması geliştirilmesi ve geliştirilen bu uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma“akıllı telefon uygulamasının geliştirilmesi”ve“geliştirilen uygulamanın hastalarda etkinliğinin değerlendirilmesi”olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. Geliştirilen uygulama bilgi giriş, tüketilen besin kayıt, değerlendirme ve tavsiyeler ekranları olmak üzere toplam 4 etkinlik ekranından oluşmaktadır. Çalışmanın birinci aşamasına geliştirilen uygulamanın son kontrol ve test aşamasında görüş bildirmeleri amacıyla 5 uzman diyetisyen, 5 uzman doktor ve 5 hemodiyaliz hastası dahil edilmiştir. Katılımcıların çoğunluğu uygulamanın kullanımının kolay olduğunu (%80,0), ilgi çekici olduğunu (%86,7), görsel olarak iyi tasarlandığını (%86,7), yeterli-güvenilir bilgiler içerdiğini (%100,0) ve diğer hastalara tavsiye edebileceklerini (%100,0) belirtmişlerdir. Uygulama katılımcıların uygulama hakkında değerlendirme ve önerileri doğrultusunda güncellenerek son haline getirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında son haline getirilen uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla diyaliz tedavisi almayan KBY olan 7 hasta ve son dönem böbrek yetmezliğine bağlı HD tedavisi alan 9 hasta 4 hafta boyunca uygulamayı kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop a smart phone application that can increase the dietary compliance of patients with chronic kidney disease (CKD) not receiving dialysis treatment and patients receiving hemodialysis (HD) treatment for end-stage CKD, and to evaluate the effectiveness of the developed application. The study was carried out in two phases as“development of the smart phone application”and“evaluation of the effectiveness of the developed application in patients”. The developed application consists of a total of 4 activity screens: information, food consumption record, evaluation and recommendations screens. During the final control and testing phase of the developed application, 5 expert dietitians, 5 specialist doctors, and 5 hemodialysis patients were included in order to express their opinions in the first phase of the study. The majority of the participants stated that the application was easy to use (80.0%), interesting (86.7%), visually well designed (86.7%), contains sufficient reliable information (100.0%), and that they can recommend it to other patients (100.0%). The application was updated and finalized in line with the evaluations and suggestions of the participants. In the second phase of the study, 7 patients with CKD not receiving dialysis treatment and 9 patients receiving HD treatment for end-stage CKD used the application for 4 weeks to evaluate the effectiveness of the finalized application.