Klasik mantıkta burhan
The Demonstration in clasic logic
- Tez No: 74570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Burhan sanatı uygulamalı mantıkta beş sanattan ilki ve bilgi açısından en değerli olanıdır. Zira o, yakîniyat türünden olan öncüllerden kurulur. Zaten mantığın amacı da burhanı türden bilgilere ulaşmaktır. Mantıkta kavramlar önermelere, önermeler kıyasa kıyas da burhana ön hazırlık saydır. Bu sanatın ilk olarak Aristoteles'in İkinci Analitiklerinde ele alındığı görülür. Daha sonraki mantıkçılar da bu kitabı esas almış ve İslâm mantıkçıları da buna bazı eklemelerde bulunmuşlardır. Burhanın temelde inni ve limmi diye ikiye tasnif edildiğini ve bunlardan yan/alt tasniflerin türetildiğini görmekteyiz. Burhanın yapışım tahlilde orta terim, prensipler ve bu ikisine dayalı olarak, sorular önemli rol oynar. Burhanı türden bilgiler elde ederken tanımlar da çok önemli yer tutar. Aristoteles'in ortaya koyduğu ölçülere dikkat edilmezse tarif-burhan ilişkisi rahat bir şekilde anlaşılamaz. Bu sanatı daha iyi değerlendirmek için ilim ile zann ilişkisini de araştırmak gerekmektedir. Kesin bilgiye ulaşmak için zannî bilgileri dışta tutmak gerekmektedir. Haliyle burhan, yani öncülleri ve biçimi (formu) sağlam/geçerli olan, sağlam/kesin bilgi içeren bu sanat, bütün bilimlere sağlamlık getirdiğinden, metodolojide de önemlidir. O, her alanın kendine ait yakîni/zarurî, her zaman geçerli olacak prensipleri olabileceğini de işler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The art of Demonstration in the first of the“Five arts”in the /(practical }logic and the most significant from the standpoint of knowledge. For this art is obtained from the Axioms (first prenciples) In fact, the objective of science of logic is to reach demonstrative nature of knowledge. In the discipline of logic, the notions are known as preporatory for propositions, and the propositions for syllogism and the sylloism for the demonstration. This art was first used by Aristotle in his“Analitica Postenora”. The later logitients too, took this book as their foundation, and Muslim logitions made same editions to it. Demonstration is basically divited in to what is called“Inni and Limmi”and out of these two are derived, side and sub categories. Other clasification are obtained on the basic of these categories. Middle term, prenciples and questions based on them play an important role in the analysis of the structure of demonstration. In attaining demonstration knowledge, definition too play a significant role. The relations between the definition and demonsration can not be understood fully if attention is not given to the standarts founded by Aristotle. We need also to study the relation between what we call '“ilim ve Zann”to be able to approciate the knowledge based on“zann”in order to reach the knowledge based on certainty. There, demonstration namely the art which is sound in its premises and form and which contains sound knowledge due to its contribution of health to all discip lines is important in metodology too. For each discipline there needs be its own demonstration, at the same time these premises of demonstration must be basid on certain necessary knowledge which are valid for all time.