Chopin etütlerinin piyano tekniğine getirdiği yenilikler ve bu açıdan Op. 10 etütlerinin incelenmesi
Innovations brought to piano techniques by chopin etudes and examination of Op. 10 etudes in this perspective
- Tez No: 745703
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP LALE FERİDUNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Etütler müzik eğitiminin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bir müzik enstrümanını ideal biçimde çalabilmek için sadece melodik parçalar değil, onları hatasız çalabilmeye yol gösterici olan etütleri de çalabilmek gerekir. Bir müzik enstrümanı olan piyano eğitiminde de pek çok ünlü bestecinin etüd çalışmaları öğrencilere yol gösterici olmuştur. Bu tez çalışmasında da romantik dönem bestecilerinden Chopin'in etütleri bu amaç doğrultusunda incelenmiştir. Konu araştırılırken ilk önce Chopin'in hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Bundaki amaç Chopin'in hayatında yaşadığı her türlü olayın başta etütleri olmak üzere eserlerine nasıl yansıdığını incelemektir. Milliyetçi bir Polonyalı olan Chopin, ülkesinin Rusya tarafından işgal edilişine çok üzülmüş ve içinde bulunduğu bu psikolojik durum o dönem bestelediği parçalara da yansımıştır. Daha sonra piyano çalım tekniği kavramı genel olarak incelenmiş ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Etüt kavramı ile ilgili araştırmalar yapılmış ve okuyucuya sunulmuştur. Piyano ile ilgili on yedi farklı bestecinin etütleri incelenmiş ve bunların tarihsel gelişimi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Örneğin ilk etütler sadece eğitim amaçlı parçalar olurken, romantik döneme gelindiğinde artık konser parçası olabilecek kadar etkileyici etütlere rastlamak mümkündür. Çalışmanın son aşamasında Chopin etütleri ele alınmış ve önce genel bir değerlendirme altında anlatılmıştır. Daha sonra bestecinin Op. 10 etütleri her yönü ile çok detaylı olarak teker teker incelenmiş ve müzik dünyasına getirdiği bütün yenilikler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Etudes are indispensable elements of music education. In order to play a musical instrument ideally, it is necessary to be able to play not only melodic songs (pieces), but also etudes that are guides to play them without errors. Etude works of many famous composers have guided the students in piano education. In this thesis, the etudes of Chopin, one of the romantic period composers, were examined in line with this purpose. While researching the subject, Chopin's life and works were first discussed. The purpose of this is to examine how every event in Chopin's life is reflected in his works, especially in his etudes. Chopin, a Polish nationalist, was very upset by the occupation of his country by Russia and this psychological state he was in was reflected in the pieces he composed at that time. Then, the concept of piano playing technique was examined in general and its historical development was discussed. Studies on the concept of etude were made and presented to the reader. Etudes of seventeen different composers on the piano were examined and information about their historical development was given. For example, while the first etudes were only pieces for educational purposes, when it comes to the romantic period, it is possible to come across studies that are impressive enough to be concert pieces. At the last stage of the study, Chopin studies were handled and firstly, they were explained under a general evaluation. Later, the composer's Op.10 etudes were examined in detail in every aspect and all the innovations he brought to the music world were emphasized.