Cinsiyetsizleştirme ve BTS örneği
Degenderation and the example of BTS
  1. Tez No: 745709
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZLEM GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NİLÜFER PEMBECİOĞLU, YRD. DOÇ. DUYGU KOTAN TÜRKDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanların birbirlerini tanımlamak için kullandığı sınıflandırmalardan en çok bilinen, kullanılan, farkında olmadan tekrar edilen yöntem cinsiyete dayalı olandır. Kız-erkek, kadın-erkek, bay-bayan gibi kelimelerin günlük hayatımızda ne kadar çok kullanıldığı kolayca gözlemlenebilir. Bu kadar kolay görülebilir olması, elimize ulaşan en eski edebi eserlerde ve kutsal kitaplarda da cinsiyete dayalı sınıflandırmalara rastlanması, bu ayırımın insanlık tarihi kadar eski olduğu kanaatini pekiştirmektedir. Kadın ve erkek ikiliği, geçmişten günümüze her toplumda belirleyici ve ayırıcı bir unsur olmuştur. Son yıllarda büyük bir hızla çoğaldığını gözlemlenen cinsiyet temelli toplumsal hareketlerden bazıları karşı cinsin davranışlarını benimseyen bireylere dikkat çekerken bazıları da cinsiyetsiz olmayı önermektedir. Ne zaman, nasıl olduğu tamamen kişinin arzusuna göre değişen bu süreç, gün/saat/hafta/ay gibi zaman sınırı olmadan, bir cinsiyetten diğerine geçmeyi“akışkanlığı”vurgulamaktadır. Akışkan cinsiyetin normal kabul edilmesi kadın ve erkek ikiliği yerine“cinsiyetsizlik”alternatifini sunmaktadır. Tanınmış medya idollerince sıkça tekrarlanan, bizzat yaşanarak örnek olunan cinsiyetsiz yaşam alternatifi, özellikle karakter gelişim sürecindeki çocuklar ve gençlerin sıkça maruz kaldığı bir söylem olarak cinsiyetsizliği normalleştirmekte, cinsiyetsiz bir toplum önermesi sunulmaktadır. Çocuklar ve gençlerin severek takip ettiği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünya liderleri önünde Birleşmiş Milletler 2030 hedeflerini desteklemek için konuşma yapan,“Dünya çapındaki gençlerle bağlantı kuran olağanüstü seçkin genç erkekler grubu”olarak lanse edilen, Kpop'un önemli temsilcilerinden BTS grubu, cinsiyetsizleştirme ve akışkan cinsiyet yöneliminin marka yüzü, marka elçisi olarak tanımlanabilir. BTS'in 9-14 yaş çocukların cinsiyet algıları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlayan bu çalışmada BEM Cinsiyet Rolü Envanteri kullanılmış, çocukların anlamasını kolaylaştırmak için bazı kelimelerin açıklamaları eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many classifications that people use to define each other may well be based mostly on the issue of gender. Definitions such as girl-boy, woman-man, male-female are frequently used in our daily lives. Gender-based classifications can be found in the oldest literary works and holy books, reinforcing the idea that this distinction is as old as the history of humanity. Indeed the duality of men and women has been a determining issue in every society from past to present. Some of the gender-based social movements increased rapidly in recent years and are drawing attention to individuals who adopt the behaviors of the opposite sex, while others suggest being genderless. Defining oneself being male or female depends on the mood of the person that emphasizes the“fluidity”of switching from one gender to another without any limits regarding the day, hour, week, or month. The fluidity of an unpsecific gender as“normal”offers an alternative definition for being“sexless”. This alternative perspective repeated by well-known media idols and exemplified by personal experience normalizes genderlessness as a discourse. Children and young people who are during their process of character development are exposed to these representations. One of the important representatives of Kpop is the BTS group. BTS has a great number of fans mainly children and young people. This group spoke in front of world leaders at the United Nations General Assembly in support of the United Nations 2030 goals and was touted as an“extraordinarily outstanding young men group that connects with young people around the world”and is the most well-known representative for the fluid gender orientation. This study aims to investigate, with the use of the NEM Gender Role Inventory and the definition of words for children for a better understanding, the effect of BTS on the gender perceptions of children aged 9-14.