Kanguru bakımı sırasında müzik uygulamasının prematüre bebeklerin davranış durumu ve fizyolojik parametrelerine etkisi: Sistematik derleme ve meta-analiz
Investigation of effects on behavioral states and physiological parameters on application of music during kangaroo care in premature infants: Systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 745737
  2. Yazar: SEVİNÇ AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma kanguru bakımı sırasında müzik uygulamasının sadece kanguru bakımı uygulamasına göre prematüre bebeklerin davranış durumu ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini sistematik derleme ve meta-analiz yöntemi ile değerlendirme amacıyla yapıldı. Çalışmanın tasarımı sistematik derleme ve meta-analizdir. Çalışma Aralık 2020-Mayıs 2022 tarihleri arasında ve Sistematik İncelemeler İçin Tercih Edilen Raporlama Öğeleri ve Meta-Analizler (PRISMA) bildirgesine uygun olarak yapıldı. WOS, Pubmed, Science Direct, CINAHL, Scopus, Cochrane, ProQuest, Ulakbim, Medline Türk, YÖKTEZ veri tabanlarında kapsamlı taramalar yapılıp, veriler bağımsız iki araştırmacı tarafından değerlendirildi. Çalışmaların meta-analize dahil edilme kriterleri PICOS formatına [P(Patient/problem/population), I(Intervention), C(Comparison), O(Outcome), S (Study design)] göre belirlendi. Çalışmaların seçimi iki bağımsız değerlendirici tarafından detaylı yapıldı, dahil edilen çalışmaların metodolojik kalitesi Cochrane Yanlılık (Bias) Risk Değerlendirme Aracı ile değerlendirildi. Verilerin analizinde Comprehensive Meta Analysis 3 programı kullanıldı. İlk tarama sonucu 1123 makaleye ulaşıldı. Metodolojik kalite değerlendirmesinden sonra 3 çalışma meta-analize dahil edildi. Verilerin analizinde, etki büyüklüğü istatistiği olarak Hedge's g etki büyüklüğü değeri kullanıldı. Etki büyüklüğü sabit etki veya rastgele etkiler modeli kullanılarak hesaplandı. Etki büyüklüklerinin heterojenliğini test etmek için Cochrane Q istatistiği, I2 ve Tau2 testleri kullanıldı. Yayın yanlılığını test etmek için huni grafiği, Orwin'in güvenli n sayısı, Begg ve Mazumdar sıra korelasyonu, Egger testi, Duval ve Tweedie kırpma ve doldurma yöntemleri kullanıldı. Bu meta-analizin sonucunda, kanguru bakımı sırasında müzik uygulamasının prematüre bebeklerin davranış durumu (p = 0,160), kalp tepe atım hızı (p = 0,821), oksijen satürasyonu (SpO2) (p = 0,107) ve solunum hızı (p = 0,496) üzerinde sadece kanguru bakımı uygulamasına göre bir üstünlüğü olmadığı bulundu. Bu alanda müdahale grubunun kanguru bakımı sırasında müzik uygulaması, kontrol grubunun sadece kanguru bakımı uygulaması olan randomize kontrollü çalışmalara daha fazla ihtiyaç olduğu görüldü. Bu çalışma PROSPERO veri tabanına (ID= CRD42022303966) kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of music practice during kangaroo care on the behavioral status and physiological parameters of premature infants compared to only kangaroo care practice, with a systematic review and meta-analysis method. The design of the study is systematic review and meta-analysis. The study was conducted between December 2020 and May 2022 and in accordance with the Preferred Reporting Items and Meta- Analyses for Systematic Reviews (PRISMA) statement. WOS, Pubmed, Science Direct, CINAHL, Scopus, Cochrane, ProQuest, Ulakbim, Medline Türk, YÖKTEZ databases were extensively searched and the data were evaluated by two independent researchers. The inclusion criteria of the studies in the meta-analysis were determined according to the PICOS format [P(Patient/problem/population), I(Intervention), C(Comparison), O(Outcome), S (Study design)]. The selection of studies was done in detail by two independent evaluators, the methodological quality of the included studies was evaluated with the Cochrane Bias Risk Assessment Tool. Comprehensive Meta-Analysis 3 program was used in the analysis of the data. A total of 1123 articles were found that met the inclusion criteria. After methodological quality assessment, 3 studies were included in the meta-analysis. Hedge's g effect size value was used as an effect size statistic in the analysis of the data. The effect size was calculated using the fixed effect or random effects model. Cochrane Q statistics, I2 and Tau2 tests were used to test the heterogeneity of effect sizes. Funnel plot, Orwin's safe n number, Begg and Mazumdar rank correlation, Egger test, Duval and Tweedie trimming and filling methods were used to test publication bias. As a result of this meta-analysis, it was found that the application of music during kangaroo care did not have a superiority over the only kangaroo care application on the behavioral status (p = 0,160), heart peak rate (p = 0,821), oxygen saturation (SpO2) (p = 0,107) and respiratory rate (p = 0,496) of premature infants. In this area, it was seen that there was more need for randomized controlled studies in which the intervention group applied music during kangaroo care and the control group applied only kangaroo care. This study is registered in the PROSPERO database (ID= CRD42022303966).