Ratlarda siklofosfamide bağlı ovaryan toksisitenin azaltılmasında n-asetilsistein ile arttırılmış hücre içi glutatyon düzeyinin rolünün aratırılması
Investigation of the role of n-acetylcysteine enhanced in-cell glutation level in reducing ovarian toxicity related to cycophosphamide in rats
- Tez No: 745741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRTAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
GR: Kanser hastası kadınlarda amenore ve erken menopozun temel mekanizması kemoterapi ve radyoterapinin over dokusunda over rezervini temsil eden primordial foliküllerin erken ve kitlesel kaybıdır. Yapılan klinik ve hayvan çalımaları alkilleyici kategorideki (örnek siklofosfamid) kemoterapi ajanlarının over üzerinde en fazla toksisiteye sahip olduunu göstermektedir. Siklofosfomid hem oosit hem de çevreleyen granuloza hücrelerinde hasara neden olarak folikül kaybı ve buna balı olarak erken over yetmezliine sebep olmaktadır. Hücre içi glutatyon siklofosfamide balı toksisitenin önlenmesinde önemli role sahiptir. NAC bir glutatyon prekürsörüdür ve glutatyon miktarını arttırarak siklofosfamidin sitotoksik etkisini azaltır. . Dolayısıyla bu projede siklofosfamidin over dokusu üzerine olan gonadotoksik etkilerinin önlenmesinde N-Asetil Sistein ile hücre içi glutatyon depolarının arttırılmasının rolü olup olmadıının belirlenmesi amaçlanmıtır. Bu deneysel modelde siklofosfamid ile hasarın ekli ve iddeti yanında NAC tedavisinin koruyucu olup olmadıı, rat serumunda over rezervi belirteci Anti Mülleryan Hormon (AMH) ölçülerek deerlendirilmitir. MATERYAL-METOD: 100-200gr aırlıında 4-8 haftalık 48 adet Sprague- Dawley dii sıçan üzerinde çalııldı. Denekler dört eit gruba ayrıldı. Grup 1: Siklofosfamid+ N-Asetil Sistein grubu (toplam 12 sıçan) 100 mg/kg'dan her bir sıçana intraperitoneal N-Asetil Sistein enjekte edildi. 1 saat sonra, 200 mg/kg'dan her bir sıçana intraperitoneal Siklofosfamid enjekte edildi Grup 2: Siklofosfamid grubu (toplam 12 sıçan) 200 mg/kg'dan her bir sıçana intraperitoneal Siklofosfamid enjekte edildi. Grup 3: N-Asetil Sistein Grubu (toplam 12 sıçan) 100 mg/kg'dan her bir sıçana N-Asetil Sistein enjekte edildi. Grup 4: Kontrol Grubu (toplam 12 sıçan) Her bir sıçana 0,5 cc serum fizyolojik enjekte edildi Anti Mülleryan Hormon bakılması amacıyla gruplardaki sıçanlara, enjeksiyon sonrası 24- 72. saatlerde 50 mg/kg Ketamin (Ketalar ™) intraperitoneal uygulamayı takiben göüs kafesi açılarak kalpten 2cc kadar kan alındı. Sıçanlardan elde edilen serum örneklerinde AMH düzeyleri ELSA yönteminin kullanıldıı ACTIVE Mullerian Inhibiting Substance / AntiMullerian Hormone (MIS/AMH) (Diagnostic Systems Laboratories, Inc. USA) kiti ile çalııldı. BULGULAR: Kontrol grubunun 72. saat deerleri siklofosfamid ve NAC verilen grubun 72. saat deerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. p0.05). Siklofosfamid verilen grupla siklofosfamid ve NAC verilen grup arasında 72. saat deerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bunamadı. (p>0.05). (Tablo 2). TARTIMA: Bu sonuçlar, NAC ile arttırılmı glutatyon'un siklofosfamid'in gonadotoksisitesini azaltacaı hipotezini dorulamaktan uzaktır. Ancak bu sonuç tek doz NAC verilen ratlarda geçerlidir. Tek doz NAC glutatyonu yeterli düzeyde arttıramamı, bu nedenle de siklofosfamid toksisitesini önleyememitir. Daha uzun süreli NAC tedavisi ile arttırılmı glutatyon deerlerinin teyid edilmesi ve sonrasında siklofosfamid verilmesi toksisiteyi önleyebilir. Bu konuda farklı deneylere ihtiyaç vardır. SONUÇ: Biz çalımamamızda tek doz NAC uygulamasının, siklofosfamidin sitotoksik etkisini önleyemediini gördük. Bu konuda, daha uzun süreli NAC uygulanarak, glutatyon düzeyi teyid edilerek ve histomorfometrik yöntemler kullanılarak uygulanacak yeni çalımalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Mechanism of amenorrhea and early menopause in female patients who has cancer is the loss of reserve of ovarian tissue and loss of primodial follicules because of chemotherapy and radiation therapy. Animal and clinical researhes has shown that Alkyllating agents such as cyclophosphamide has the maximal toxicity on ovarian tissue. Cyclophosphamide has its toxic affect on both oocyte and granulosa cells then loss of follicules and early ovarian defficiency occur. Intracelluler gluthathion has an effective role against ovarian loss because of cyclophosphamide use. NAC (N-asetyl cystein) is a gluthathion precessor and icreases the number of gluthathion against cytotoxic effect of cyclophosphamide. In this Project, the aim was to see if it was possible to increase the number of intracelluler glutathion reserves by N-acetyl cystein and by this way protecting ovarian tissue from the gonadotoxic effects of cyclophosphamide. In this experimental study, type and severity of the damage and protectiveness of NAC was defined by measuring the anti mullerian hormone (AMH) in the blood of the rat. MATERIAL and METHOD: 48 Sprague-Dawley rats between 100-200 gr and 4-8 weeks old. Group 1: Cyclophosphamide + N-Acetyl Cyctein for 12 rats, 100 mg/kg Acetyl Cyctein injected to each rat intraperitoneally. 1 hour later 200 mg/kg cyclophosphamide injected intraperitoneally to each rat Group 2: Cyclophosphamide group (12 rats totally), 200 mg/kg cyclophosphamide injected intraperitoneally to each rat. Group 3: N-acetyl cyctein group (12 rats totally) 100 mg/kg N-Acetyl Cyctein injected to each rat. Group 4:control group (12 rats totally) 0.5 cc serume physologic injected to each rat. After 24-72 hours of the initial injections, in order to measure the antimullerian hormone for each group, after injecting 50 mg/kg ketamin(ketalar™) intraperitoneally, thoracal cavity of the rat opened and 2 cc blood was taken from their hearts. AMH was mesured by ELISA method of ACTIVE Mullerian Inhibiting Substance/Anti-Mullerian Hormone (MIS/AMH) (Diagnostic Systems Labaroties,Inc.USA) kit. RESULTS: Rate of control group at 72nd hour was higher when compared to cyclophosphamide and NAC group and it was statistically sinificant (p0.05). There was no significant difference at the end of the 72nd hour between cyclophosphamide group and cyclophosphamide + NAC group. (p>0.05) (table 2). DISCUSSION: These results are far from the hypothesis of glutathion is increased by NAC and would decrease the gonodotoxic effects of cyclophosphamide. But these results were obtained with a single dose of NAC. Single dose of NAC was unable to increase glutathion and protect from cyclophosphamide toxicity. Long-term NAC treatment may protect from toxic effects of cyclophosphamide. CONCLUSION: In this study we have seen that a single dose of NAC treatment can not protect from cyclophosphamide toxicity. New researches are needed by using histomorphological methods and measuring the glutathion level increased by long-term use of NAC.