Ratlarda siklofosfamid ile oluşturulan oral mukozit modelinde lokal olarak uygulanan karanfil ve yeşil çay hidrosolünün etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of locally applied clove and green tea hydrosol in a model of oral mucositis caused by cyclophosphamide in rats
  1. Tez No: 814344
  2. Yazar: EMİNE TARLABELEN KARAYTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE BOYRAZ ÖZKAVAK, DOÇ. DR. SERAP GÖKÇE ESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ratlarda siklofosfamid ile oluşturulan oral mukozit modelinde lokal olarak uygulanan karanfil ve yeşil çay hidrosolünün etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, preklinik, invivo deneysel ve analitik bir araştırmadır. Deneysel araştırmada 200-250 gr ağırlığında 6-8 haftalık 40 dişi Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar rastgele seçimle 8 gruba ayrıldı. Mukozit indüksiyonu için her hayvana intraperitoneal olarak tek yüksek dozda (300 mg/kg) siklofosfamid uygulandı. Siklofosfamid uygulama günü 0. gün kabul edildi. Araştırmada, negatif ve pozitif kontrol gruplarında mukozit bakımı için %0.9 sodyum klorür, deney gruplarında karanfil ve yeşil çay hidrosolü kullanıldı. %0.9 sodyum klorür, karanfil ve yeşil çay hidrosolleri 0. gün sprey şeklinde, günde 2 kez ağız içine uygulanmaya başlandı ve sakrifizasyona kadar devam edildi. Grup 1,2,3 ve 4'den deneyin 4. günü, diğer gruplardan (5,6,7 ve 8) deneyin 8. günü kalpten kan örnekleri ve sağ iç yanaktan doku örnekleri alındı. Kan örneklerinde serum TAS ve TOS seviyeleri, doku örneklerinde erozyon, fibrozis, inflamatuar hücre infiltrasyonu ve epitelde hiperplazi dereceleri değerlendirildi. Bulgular: Pozitif kontrol gruplarına kıyasla, karanfil ve yeşil çay hidrosolü uygulanan gruplarda serum TAS ortalama değeri daha yüksek, TOS değeri ise daha düşüktü. %0.9 sodyum klorür uygulamasına kıyasla karanfil ve yeşil çay hidrosolü uygulamasında istatistiksel olarak anlamlı derecede (p=0,003) daha az erozyon gelişti. Sekizinci günde, pozitif kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, karanfil ve yeşil çay hidrosolü gruplarında daha az fibrozis ve minimal düzeyde inflamatuar hücre infiltrasyonu saptandı. Sonuç: Ratlarda, siklofosfamide bağlı gelişen oral mukozitin önlenmesinde, karanfil ve yeşil çay hidrosolünün erozyonu önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Karanfil ve yeşil çay hidrosolünün antioksidan ve antiinflamatuar etkileri sebebiyle oral mukozitin tedavisinde kullanımı tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effect of clove and green tea hydrosol against oral mucositis induced by cyclophosphamide in rats. Material and Methods: Research is a preclinical, in vivo experimental and analytical study. In the experimental study, forty female Wistar albino rats, 6-8 weeks old, weighing 200-250 g, were used in the experimental study. Rats were randomly divided into 8 groups. A single high dose (300 mg/kg) of cyclophosphamide was administered intraperitoneally to each animal for mucositis induction. The day of administration of cyclophosphamide was considered day 0. In the study, 0.9% NaCl was used for mucositis maintenance in the negative and positive control groups, and clove and green tea hydrosol was used in the experimental groups. 0.9% NaCl, clove and green tea hydrosols were started to be administered intraorally twice a day as a spray on day 0 and continued until sacrificing. Blood samples from the heart and tissue samples from the right inner cheek were taken from the groups 1,2,3 and 4 on the 4th day of the experiment, and from the other groups (5,6,7 and 8) on the 8th day of the experiment. Serum TAS and TOS levels in blood samples, degrees of erosion, fibrosis, inflammatory cell infiltration and epithelial hyperplasia in tissue samples were evaluated. Results: Compared to the positive control groups, the mean serum TAS value was higher and the TOS value was lower in the groups treated with clove and green tea hydrosol. Statistically significant (p=0.003) less erosion developed in the application of clove and green tea hydrosol compared to the application of 0.9% sodium chloride. On the eighth day, less fibrosis and minimal inflammatory cell infiltration were detected in the clove and green tea hydrosol groups compared to the positive control group. Conclusion: It has been shown that clove and green tea hydrosol are effective in preventing cyclophosphamide-induced oral mucositis and erosion in rats. Clove and green tea hydrosol may be preferred for the treatment of oral mucositis due to its antioxidant and anti-inflammatory effects.