Primer ve sekonder infertil kadınlarda kendini kabulün depresyon düzeyiyle olan ilişkisi
The relationship between depression level and self acceptance in women who have primer and seconder infertility diagnosis
- Tez No: 745753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında primer ve sekonder infertil kadınlarda kendini kabulün depresyon düzeyiyle olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında; 19-49 yaş arası infertillite tanısı olmayan 153, primer infertilite tanısı olan 53, sekonder infertilite tanısı olan 43, toplamda 254 evli ve çocuksuz Türk kadın araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada; katılımcılardan öncelikli olarak bilgilendirilmiş onam formunu okumaları ve onay verdikleri taktirde araştırmaya katılmaları istenmiştir. Sonrasında ise sırayla; araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formunu (DBF) , Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği'nin (KKKÖ) ve Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Ölçeği (CES-D) doldurmaları istenmiştir. DBF'na araştırma değişkinleriyle ilişkisi olabileceği düşünülen; katılımcıların yaş, eğitim durumu, infertilite faktörü, infertilite tedavi süresi ve gelir durumuyla ilgili bazı temel sorular eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between self-acceptance and depression levels in primary and secondary infertile women is investigated. The purposive sampling technique was used to determine the study group in the research. Scope of work; a total of 254 married and childless Turkish women between the ages of 19-and 49 were included in the study. Those women included 153 non-infertile, 53 with primary infertility, and 43 with secondary infertility. According to the research; participants were first asked to read the informed consent form and were then asked to participate in the study if they accepted the consent rules. Then, they were asked to fill in the Demographic Information Form (DBF) that was created by the researcher, the Unconditional Self-Acceptance Scale (CCSS), and the Epidemiological Research Center Depression Scale (CES-D). Some basic questions about age, education level, infertility factor, duration of infertility treatment, and income status of the participants were added to DBF in order to see relations with study variables. As a result of the research, a significant relationship was found between the factor of infertility (female-man-unknown) and the depression levels of women, similar to the literature [x²(2)=3,272, p>.05]. It was observed that there was a significant negative relationship between the education level of infertile women and their depression level [x²(2)=7,726, p.05]. It can be said that women with infertility diagnoses have significantly higher depression levels than women without infertility diagnoses, as well as similar literature.