Sınıf öğretmeni adaylarının STEM etkinliklerine olan yeterliliklerinin ve STEM etkinlikleri hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi
To determine the primary school teacher candidate's efficiency towards STEM activities and their opinions about STEM aktivites
- Tez No: 745757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER ÜLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının STEM'e uyarlanmış 5E modeline uygun etkinlikleri hazırlama ve uygulama konularında yeterliliklerinin ne düzeyde olduğunu ortaya koymak ve sınıf öğretmen adaylarının STEM etkinlikleri hakkında görüşlerini belirlemektir. Bu çalışmada özel durum yöntemi kullanılmıştır. Uygulama süreci dört hafta sürmüştür. Veri toplama araçları olarak, sınıf öğretmeni adaylarının STEM etkinlikleri hakkında yeterliliklerini belirlemek için STEM Uygulamaları Öğretmen Öz Yeterlilik Ölçeği (SUÖÖYÖ) ve bu ölçeği desteklemek için yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. STEM etkinlikleri hakkında sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerini belirlemek için tarama formu uygulanmıştır. Çalışmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Öğretmenliği programı ikinci sınıfa devam eden 28 öğretmen adayı katılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme için 11 öğretmen adayı gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen nicel veriler IBM SPSS v22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. STEM etkinlikleri hakkında görüş belirlemek amacıyla kullanılan tarama formu nitel analiz yöntemlerinden betimsel içerik analiz yöntemi kullanılarak temalandırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda sınıf öğretmeni adayları STEM etkinlikleri yeterliklerinin iyi düzeyde olduğu ve STEM etkinlikleri hakkında görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının meslek hayatlarına başlamadan STEM konusunda daha etkin ve donanımlı olmaları için üniversitelerde STEM etkinliklerini farklı konu ve derslerde tecrübe edecekleri ortamların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the activites which is adapted primary school teacher candidate, relavant to 5E model and their opinions about STEM aktiviteis and also determine their level of capacity for application. In this study; case study method was used. Aplication period lasted four weeks. As data collection tools, in order to determine competence of STEM activites, the STEM aplication teacher self-efficacy scale and to support this scale semi-structured interview form was applied. In order to give opinion about STEM activities, a screening form was applied. 28 primary school teacher candidate, continuing second class, participated in this study; education and teaching period of 2021-2022 the university of Giresun. Quantitative analysis which was attained at the end of study, was made by using analyzed IBM SPSS v22 packet programme. Screening form, using to determine an opinion about STEM activities, analyzed by using among qualitative analysis of descriptive content analysis. At the end of study, the primary school teacher candidates concluded that their capacity of STEM activities were in good condition and their views about STEM were positive. Before starting accupation career, primary school teacher candidates are recommended STEM activities at university in a different lesson and subject to experience atmosphere in order to be more active and well equipped.