Impact of patent incentives on innovation performance of technology-based firms: The case of METU Technopark
Patent teşviklerinin teknoloji temelli firmaların inovasyon performansına olan etkisi: ODTÜ Teknokent örneği
- Tez No: 745760
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, ÖĞR. GÖR. UĞUR GÜRŞAD YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir yenilik alanı olarak Teknokentler, bünyesindeki teknoloji temelli firmaların inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması için oldukça önemlidir. Bahsi geçen firmaların, inovasyon performansına etki eden faktörlerden bir tanesi de patentlerdir. Bu tez çalışmasının asıl amacı ise, patent teşviklerinin teknoloji temelli firmaların inovasyon performansına olan etkisini ortaya koymaktır. Bu etkinin ölçümlenmesinde çalışma alanı ODTÜ Teknokent olarak belirlenmiştir. Çalışmanın öncül adımı, Teknokent bünyesindeki 429 firmanın tescillenmiş patent sayılarına göre sınıflandırılmasıyla atılmıştır. İki ve/veya ikiden fazla patent sayısı olan odak grubu TG1, sadece bir patenti olan odak grubu TG2 olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, toplamda 36 adet yarı-yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu nitel veriler, ODTÜ Teknokent ve TürkPatent'in resmî web sitelerinde yer alan veri tabanlarıyla desteklenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, patentlerin firmaların inovasyon performansında radikal bir etkiye sebep olmadığı ancak eğitimsel, yapısal ve Ar-Ge temelli davranışsal değişiklikler yarattığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, patentlerin firmalar üzerinde yarattığı kısıtların ticarileştirme ve altyapı eksiklikleriyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Tüm bulgular göz önüne alınarak, ODTÜ Teknokent ve gelecek patent politikaları özelinde iki ayrı politika önerisi sunulmuştur. Birincil politika önerisi üniversite, sanayi ve devlet iş birliğini önceliklendiren bir eşleştirme mekanizması sunarken, ikincil politika önerisi ticarileştirme, altyapı, kamu bilgilendirmesi, eğitim ve patent destek programları hibeleri ve prosedürlerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technoparks, as an area of innovation, are significant for the development of sustainability of the innovation of technology-based firms within it. Patents are the one of the factors that affect innovation performance of these firms. At this point, the main purpose of the thesis is revealing the actual impact of patent incentives on the innovation performance of technology-based firms. In order to measure the impact, the study field of the thesis is identified as the METU Technopark. The pioneering step of the thesis is taken by classifying 429 firms in total according to number of their registered patents. The target group with two and/or more than two patents are tagged as TG1 whereas TG2 refers to firms who has only one patent. To fulfill the thesis' aim, 36 semi-structured interviews are conducted. These qualitative data are supported by the official websites of METU Technopark and TürkPatent. The result of the analysis comes up with a finding that patent incentives do not have any significant effect on innovation performance of technology-based firms. However, they create educational, structural and R&D-based behavioral changes. Besides, patents cause limitations on the firms related to commercialization and infrastructure deficiencies. Considering all the findings, two policy recommendations are presented specific to METU Technopark and Turkey's future patent policies. The primary policy recommendation offers a matchmaking mechanism that prioritizes university, industry, and government cooperation, while the secondary one focuses on the development of grants and procedures for commercialization, infrastructure, public information, education, and patent support programs.