Tanzimat döneminde siyasi muhalefet
Opposition in the Tanzimat era
- Tez No: 74577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET Osmanlı siyasi yapısı içinde muhalefete yer verilmemiştir. Osmanlı toplum yapısı, muhalefetin oluşması için gerekli sınıfsal ve sosyal kaynaklardan yoksundur. Tanzimatla başlayan siyasi değişme ve sosyal- kültürel gelişmeler, muhalefetin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dönem boyunca muhalefet sınırlı da olsa belli bir güç ve etkinliğe ulaşmış; reformlar ve hükümet politikaları üzerinde etkili olmuştur. Tanzimat döneminde, farklı nedenlerle ortaya çıkan değişik kesimlerin muhalefet hareketleriyle karşılaşmaktayız, bu dönemdeki muhalefet hareketleri önce gizli cemiyeter olarak teşekkül etmiştir. Açık cemiyet faaliyeti, muhaliflerin ülke dışına çıkmaları sonucu olmuştur. Muhalefetin bu dönemdeki kadrosunu yönetici seçkinler, din adamları, aydınlar, orta ve alt kademedeki subay ve memurlar ile medrese öğrencileri oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There was no opposition in the Ottoman political structure, Ottoman social structure lacks sources of class and society required for the establishment of opposition. Political, social and cultural developments beginning with the“Tanzimat”era caused opposition to be seen. Opposition reached a limited certain power and efficiency. We face movements of opposition resulted from different environments of opposition resulted from different environments with different reasons. Those movements of opposition were first seen as secret societies in that era. Open movements of opposition started when opposed people left the country. Administrative authorities of opposition consisted of the elite managers, religious men, the intellectual, military and civil officier in low and middle clas and medrese students.