Üniversite öğrencilerinin bağımlılık yapıcı maddelere yönelik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship between university students' attitudes toward addictive substances and personality characteristics
- Tez No: 955564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin sosyodemografik özellikleri, bağımlılık yapıcı madde kullanımı, çevresel faktörler ve kişilik yapıları arasındaki ilişkileri inceleyerek, bağımlılığa yönelik tutumlarının nasıl şekillendiğini değerlendirmektir. Çalışmada, Beş Faktör Kişilik Envanteri (BFKE) ve Bağımlılık Yapıcı Maddelere Yönelik Tutum (BYM) Ölçeği kullanılarak, kişilik özelliklerinin ve çevresel faktörlerin bağımlılıkla ilgili tutumlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bulgular, yaş değişkeninin bağımlılığa yönelik tutumlar üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını, ancak medeni durumun Yumuşak Başlılık faktörü ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Aileyle yaşayan bireylerin bağımlılığa karşı daha olumsuz tutumlar sergilediği, ebeveyn eğitim seviyesinin ise bireylerin kişilik özellikleri ve bağımlılıkla ilgili tutumları üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Bağımlılık yapıcı madde kullanımı açısından, sigara kullanımının bağımlılıkla ilgili tutumlara anlamlı bir etkisinin olmadığı, ancak alkol kullanan bireylerin sosyal ilişkiler ve ikili ilişkiler alt boyutlarında daha düşük puan aldığı belirlenmiştir. Çevresel faktörlerin bağımlılığa yönelik tutumlar üzerinde güçlü bir etkisi olduğu, özellikle çevresinde madde kullanımının yaygın olduğunu düşünen bireylerin bağımlılığa karşı daha düşük hassasiyet geliştirdiği gözlemlenmiştir. Psikolojik destek alan bireylerin, Yumuşak Başlılık faktöründe daha yüksek puan aldığı ve sosyal uyum düzeylerinin daha iyi olduğu belirlenmiştir. Spearman's rho korelasyon analizi sonuçları, Beş Faktör Kişilik Envanteri ile BYM Tutum Ölçeği arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuş, özellikle Duygusal Tutarsızlık faktörünün bağımlılığa yönelik tutumlarla güçlü bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak araştırma, bireylerin bağımlılığa yönelik tutumlarının kişilik yapıları, aile ve çevresel faktörler, psikolojik destek alma durumu ve sosyodemografik değişkenlerden etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between individuals' sociodemographic characteristics, substance use, environmental factors, and personality traits, in order to assess how their attitudes toward addictive substances are shaped. The study utilized the Five Factor Personality Inventory (FFPI) and the Attitudes Toward Addictive Substances Scale (ATASS) to investigate the effects of personality traits and environmental factors on attitudes related to addiction. Findings indicated that the variable of age had no significant effect on attitudes toward addiction, whereas marital status was found to be associated with the Agreeableness factor. Individuals living with their families exhibited more negative attitudes toward addictive substances, and parental education level was found to be a determining factor in both personality traits and attitudes toward addiction. In terms of substance use, cigarette use had no significant effect on attitudes toward addiction; however, individuals who consumed alcohol scored lower in the subdimensions of social and interpersonal relationships. Environmental factors were shown to have a strong impact on attitudes toward addiction; specifically, individuals who perceived substance use as widespread in their environment developed lower sensitivity toward addiction. Individuals receiving psychological support scored higher in the Agreeableness factor and demonstrated better social adjustment. Spearman's rho correlation analysis revealed a significant negative correlation between the Five Factor Personality Inventory and the Attitudes Toward Addictive Substances Scale, with the Neuroticism factor showing a strong relationship with attitudes toward addiction. In conclusion, the research shows that individuals' attitudes toward addiction are influenced by their personality traits, family and environmental factors, psychological support status, and sociodemographic variables.