COVİD-19 hastasına bakım veren sağlık çalışanlarında ansiyete, depresyon ve iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between anxiety, depression and job satisfaction in healthcare workers caring for COVID-19
- Tez No: 745781
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Covid-19 hastasına bakım veren sağlık çalışanlarının anksiyete, depresyon ve iş doyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı-ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde Covid-19 Servis ve Covid-19 Yoğun Bakım birimlerinde çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan toplamda 139 hemşire ve 82 doktor oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Sağlık Çalışanı Tanıtım Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak çevrimiçi anket şeklinde toplanmıştır. Örneklem verilerinin normal dağılım gösterip göstermediği sürekli değişkenlerin çarpıklık/basıklık değerleri ve Kolmogorov-Smirnov Testi ile test edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis H, Mann Whitney U, Post-Hoc test istatistiklerinden Bonferroni testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive-relation-seeking study conducted to examine the relationship between anxiety, depression and job satisfaction of healthcare professionals caring for Covid-19 patients. The sample of the study consisted of 139 nurses and 82 doctors working in the Covid-19 Service and Covid-19 Intensive Care units of Gazi University Hospital and Hacettepe University Hospital and volunteered to participate in the study. The data of the study were collected in the form of an online questionnaire using the Health Professional Description Form, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. Whether the sample data showed a normal distribution was tested with the skewness/kurtosis values of the continuous variables and the Kolmogorov-Smirnov Test. In the evaluation of the data, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U, Bonferroni test from Post-Hoc test statistics and Spearman Correlation analysis were used.