Impacts of foreign aid on economic growth of Ethiopia
Dış yardımın Etiyopya'nın ekonomik büyümesine etkileri
  1. Tez No: 745787
  2. Yazar: MOHAMED MOHAMUD MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
1981-2018 dönemi boyunca, bu çalışma Etiyopya'nın ekonomik büyümesine doğrudan yabancı yatırımlar, dış borç ve dış yardım arasındaki bağlantıyı deneysel olarak incelemektedir. Ekonometrik teknikler, temel korelasyon ve deterministik modeller kullanılarak geliştirilebilir. Bir model oluşturmak ve verileri değerlendirmek için Sıradan En Küçük Kareler kullanıldı. Verilerin birim kökü tüm değişkenler için test edildi ve değişkenler seviye modelinde durağan değil, birinci fark modelinde durağandı. Eşbütünleşme testi sonuçları, incelenen değişkenler arasında en az bir eşbütünleşik vektörün olduğunu öne sürerken, VAR Granger nedensellik testi dış yardım ile ekonomik büyüme arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğunu ve dış yardım ile ekonomik büyüme arasında tek yönlü bir nedensel ilişkinin olduğunu göstermiştir. doğrudan yatırımlar ve ekonomik büyüme, dış borç ve ekonomik büyüme ise aralarında çift yönlü bir nedensellik ilişkisine sahiptir. Dış borç ve dış yardımın iki açıklayıcı değişkeni ekonomik büyüme için istatistiksel olarak anlamlıyken, yalnızca doğrudan yabancı yatırımın açıklayıcı değişkeni ekonomik büyüme için istatistiksel olarak anlamsızdı.
Özet (Çeviri)
Over the period 1981 to 2018, this study examines experimentally the link between foreign direct investments, external debt, and foreign aid to Ethiopia's economic growth. Econometric techniques can be improved by employing basic correlation and deterministic models. Ordinary Least Squares were used to create a model and evaluate the data. The data's unit root was tested for all variables, and the variables were non-stationary in the level model but stationary in the first-difference model. The results of the cointegration test suggested that there is at least one cointegrated vector between the examined variables, while the VAR Granger causality test showed that there is a unidirectional causal relationship between foreign aid and economic growth and also there is a unidirectional causal relationship between foreign direct investments and economic growth, while external debt and economic growth have a bidirectional causal relationship among them. The two explanatory variables of external debt and foreign aid were statistically significant for economic growth, while only the explanatory variable of foreign direct investment was statistically insignificant for economic growth.