Alt ekstremite yaralanması geçirmiş sporcularda spora dönüş kararı için kullanılan denge ve fonksiyonel hop testlerinin ikili görev çalışmasıyla analizi
Analysis of balance and functional hop tests used for return to sports in athletes with lower extremity injuries by dual task
  1. Tez No: 745842
  2. Yazar: AYSEN ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, yaralanma sonrası uygulanan sahaya dönüş testlerinden denge ve fonksiyonel sıçrama testlerini, saha şartlarını daha gerçekçi bir şekilde yansıttığını düşündüğümüz fiziksel göreve eklenmiş bir bilişsel görevle eş zamanlı gerçekleştirerek sporculara ait olası performans değişimlerini incelemektir. Çalışmamıza lise veya üniversite seviyesinde, fiziksel olarak ani yön değiştirme ve sıçrama içeren takım sporları yapan ve halen aktif ve daha önce alt ekstremite yaralanma geçmişi olan (çalışma grubu-ÇG) 19 kişi ve olmayan (kontrol grubu-KG) 20 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri alınmış, yaralanma geçmişleri, antrenman sıklıkları ve süreleri, haftalık ortalama maç sayıları not edilmiştir. Mini Mental Durum Skorları hesaplanmış ve ölçümler sırasında kullanılacak bilişsel görev zorluğunu tespit etmek için Wechsler zekâ ölçeğinin geriye doğru rakam sayma testi (backward digit test) tercih edilmiştir. Denge ölçümleri için Biodex Balance System SD cihazı kullanılmıştır. Fonksiyonel sıçrama testlerinden 6 metre süreli sıçrama testi ve üçlü sıçrama mesafesi ile çapraz sıçrama mesafesi testleri sıçrama halısı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sıçrama test sonuçları için LSI (limb symmetry index) hesaplanmıştır. Tüm ölçümler tek görev ve - sayısal görevle beraber- çift görev olarak iki koşulda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the potential performance changes of the athletes by performing the balance and functional jump tests, which are the return to the sport tests applied after the injury, simultaneously with a cognitive task added to the physical task, which we think reflects the field conditions more realistically. Our study included high school or university level, physically active athletes who do team sports involving sudden change of direction and jumping. 19 subjects with a previous lower extremity injury history (case group) and 20 individuals without (control group) were included in the study. Demographic information of the participants was taken, injury history, training frequency and duration, average number of matches per week were noted. Mini Mental State Scores were calculated and the backward digit test of the Wechsler intelligence scale was preferred to determine the cognitive task difficulty to be used during the measurements. Biodex Balance System SD device was used for balance measurements. Among the functional hop tests, the 6-meter time hop test and the triple hop distance and crossover hop distance tests were carried out on the jump carpet. LSI (limb symmetry index) was calculated for the hop test results. All measurements were made under two conditions, as single task and dual task (together with numerical task).