Ebeveynlerin covid-19 korkularının çocuklarının oynama eğilimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of parents' covid-19 fears on their children's tendencies to play
- Tez No: 745857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada ebeveynlerin Covid-19'a karşı geliştirdikleri korkunun çocuklarının oynama eğilimi üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Ebeveynlerin yaş, medeni durum, ekonomik durum, eğitim durumu gibi sosyodemografik özellikleri ile araştırmanın şekillendirilmesi hedeflenmektedir. Yapılan araştırma hem alanda çalışan uzmanlara hem de konu ile ilgili ileri de yapılacak olan çalışmalara ışık tutmayı hedeflemektedir. Araştırmanın modeli İlişkisel tarama modelidir. Bu modele göre araştırmanın amacına uygun olarak yapılabilmesi için zaman ve kişi açısından ulaşılabilen en kolay şekilde örneklem grubuna ulaşmayı basit rastgele örneklem yöntemini kullanarak ulaşmayı hedefler. Çalışma evreni İstanbul yaşayan 29-61 aylık çocuğu olan ebeveynlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 397 Anne/babadan meydana gelmektedir. Araştırma sonucunda ebeveynlerin covid-19 korkularıyla çocuklarının oynama eğilimi arasında zayıf düzey ve pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effects of parents' fear of Covid-19 on their children's tendency to play. It is aimed to shape the research with the sociodemographic characteristics of the parents such as age, marital status, economic status, educational status. The research aims to shed light on both the experts working in the field and the future studies on the subject. The model of the research is the relational screening model. According to this model, it aims to reach the sample group in the easiest way possible in terms of time and person, using the simple random sampling method so that the research can be carried out in accordance with its purpose. The population of the study consists of parents with a 29-61 month old child living in Istanbul. The sample of the study consists of 397 mothers/fathers. As a result of the research, a weak and positive relationship was found between parents' fear of covid-19 and their children's tendency to play