Kudzu (Pueraria phaseoloides) ile karıştırılmış dallıdarı (Panicum virgatum) silajının bazı yem kalite özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on some forage quality characteristics of switch grass (Panicum virgatum) silage in mixture with kudzu (Pueraria phaseoloides)
- Tez No: 762267
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmanın amacı, dallıdarı (DD) (Panicum virgatum) bitkisinin kudzu (K) (Pueraria phaseoloides) ile karışım silajlarında (%0K+%100DD, %20K+%80DD, %40K+%60DD, %60K+%40DD, %80K+%20DD, %100K+%0DD) bazı yem kalite özelliklerinin belirlenmesidir. Hasat edilen bitkisel materyaller 1 cm boyutunda kıyıldıktan sonra vakumlanarak silolanmıştır. Silajlar fermantasyon için karanlık bir ortamda 45 gün bekletilmiştir. Denemede, pH, laktik asit (LA) ve asetik asit (AA) oranı, ham protein (HP) içeriği, metabolik enerji (ME) gibi parametreler ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Kudzu'nun karışımdaki oranı arttıkça mayalanma özelliklerinin olumsuz etkilendiğini, fakat HP içeriğinin yükseldiğini göstermiştir. Karışım oranlarının ME ve nispi yem değeri üzerine önemli etkisi saptanmamıştır. Silo yeminin HP içeriğinin yükseltilme adına dallı darıya eklenecek kudzunun %60'ı geçmemesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to determine some forage quality characteristics of switch grass (DD) and kudzu (K) mixture (%0K+%100DD, %20K+%80DD, %40K+%60DD, %60K+%40DD, %80K+%20DD, %100K+%0DD) silages. Harvested plant materials were chopped in size of 1 cm, and then the samples were ensilaged by vacuuming. Silages were kept 45 days for fermentation in a dark ambient condition. Some parameters were measured in the experiment such as pH, lactic and acetic acid ratio, crude protein (CP) content. The data obtained indicated that the fermentation properties were negatively affected as the ratio of kudzu in the mixture increased, but the CP content increased. No significant effect of mixing ratios on metabolic energy and relative feed value was determined. It is recommended not to exceed 60% of kudzu to be added to switch grass to increase the CP content of silage.