Alerjik rinitli olgularda HIF1A geni polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of HİF1A gene polymorphisms in patients with allergic rhinitis
- Tez No: 745872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURKADIN DEMİR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Alerjik Rinit (AR) burun mukozasına, alerjenin girdiği andan itibaren immünoglobulin E aracılığı ile oluşan; burunda tıkanıklık, burun akıntısı, kaşınma gibi semptomlar ile karakterize bir hastalıktır. Gündelik hayatı olumsuz etkilemekte, zamanla astım ile beraber görülmektedir. Hipoksi ile indüklenebilir faktör 1α (HIF1A), hücrede hipoksik koşullarda, hücre sağkalımı, proliferasyonu ve anjiyogenezde rol alan genlerin trankripsiyonunda önemli bir regülatör protein olarak görev almaktadır. HIF1A, IL-8, IL-10, IL-22, TNF-α gibi birçok sitokinin üretimine ve enflamatuar yanıt oluşumuna da etki etmektedir. Bu veriler ışığında çalışmamızda, HIF1A geninde bulunan C1772T ve C111A polimorfizmlerinin AR hastalığı ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, yetişkin 100 AR tanılı hasta ve 100 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin periferik kan örneklerinden genomik DNA elde edilerek ilgili polimorfizmlerin bulunduğu gen bölgeleri PCR yöntemi ile amplifiye edildi. HIF1A genindeki ilgili tek nükleotit polimorfizmlerin (SNP) genotiplemesi için restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi analizi (RFLP) yapılmıştır. HIF1A C1772T polimorfizmi için hasta grubunda CC, CT ve TT genotip dağılımları sırasıyla %68, %27 ve %5, kontrol grubunda %68, %29 ve %3 olarak saptanmıştır. HIF1A C111A polimorfizminin analizi sonucu hasta ve kontrol grubunun tamamında CC genotipi belirlenmiştir. Sonuç olarak, HIF1A C1772T ve C111A polimorfizmleri ile AR arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. HIF1A geninin AR gelişimindeki rolünü aydınlatmak için daha geniş hasta ve kontrol serilerinde diğer SNP'lerin de araştırıldığı ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Allergic Rhinitis (AR) is a disease characterized by symptoms such as nasal congestion, nasal discharge and itching, which are mediated by immunoglobulin E from the moment the allergen enters the nasal mucosa. It affects daily life negatively and is seen together with asthma over time. Hypoxia-inducible factor 1α (HIF1A) acts as an important regulatory protein in the transcription of genes involved in cell survival, proliferation and angiogenesis in hypoxic conditions in the cell. It also affects the production of many cytokines such as HIF1A, IL-8, IL-10, IL-22, TNF-α and the formation of inflammatory response. Based on these data, we aimed to investigate the relationship between C1772T and C111A polymorphisms in the HIF1A gene and AR disease. 100 adult patients with AR and 100 healthy individuals were included in our study. Genomic DNA was obtained from peripheral blood samples of individuals included in the study, and gene regions with relevant polymorphisms were amplified by PCR method. Restriction fragment length polymorphism analysis (RFLP) was performed for genotyping of relevant single nucleotide polymorphisms (SNPs) in the HIF1A gene. For the HIF1A C1772T polymorphism, the distributions of CC, CT, and TT genotypes in the patient group were 68%, 27%, and 5%, respectively, and 68%, 29%, and 3% in the control group. As a result of the analysis of HIF1A C111A polymorphism, CC genotype was determined in all of the patient and control groups. In conclusion, no statistically significant relationship was found between HIF1A C1772T and C111A polymorphisms and AR. Further studies investigating other SNPs in larger patient and control series are needed to elucidate the role of the HIF1A gene in the development of AR.