Endometriyum kanserinde foxo transkripsiyon faktörleri ve ilişkili moleküler mekanizmaların histokimyasal ve moleküler biyolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of foxo transcription factors and related molecular mechanisms in endometrium cancer by histochemical and molecular biological methods
- Tez No: 745894
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ŞAHİN, DOÇ. DR. GAMZE GÜNEY ESKİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada farklı histopatolojik derecelere sahip endometriyum kanseri (EK) hastalarında forkhead transkripsiyon faktörü O1 (FOXO1) ve sterol element bağlayıcı protein 1 (SREBP1)'in ekspresyon düzeylerindeki değişiminlerin belirlenmesi ve EK gelişiminde prognostik önemlerinin ortaya konması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: 61 adet Tip 1 EK ve 24 adet normal endometriyum içeren parafin doku bloklarında FOXO1 ve SREBP1'in gen ve protein düzeyinde ekspresyon değişimleri immunohistokimyasal boyama ve RT-PCR analizi ile araştırıldı. BULGULAR: İmmunohistokimyasal boyama sonuçlarına göre, FOXO1 protein düzeyinin EK hastalarında kontrol grubuna kıyasla azaldığı, grade bazlı değerlendirmede ise, kontrol grubuna kıyasla grade I EK'da artmasına rağmen, grade II ve grade III EK'da azaldığı belirlendi. SREBP1 proteinin düzeyinin ise kontrol grubuna kıyasla EK hastalarında anlamlı bir şekilde arttığı gözlemlendi. RT-PCR sonuçlarına göre ise FOXO1 mRNA düzeyinin kontrol grubuna kıyasla toplam hasta grubunda upregüle olduğu belirlenmesine rağmen, grade II ve grade III EK hastalarında kontrol göre FOXO1 ekspresyonunun azaldığı tespit edildi. Ayrıca, SREBP1 mRNA seviyesinin kontrol grubuna göre EK hastalarında azaldığı belirlenmesine rağmen, özellikle grade I ve III EK hastalarında SREBP1 ekspresyon düzeyinin anlamlı bir şekilde arttığı analiz edildi. SONUÇ: Mevcut tez çalışmasında, FOXO1 ve SREBP'in gen ve protein düzeylerinde değişimler, farklı gradelere sahip EK hastalarında ilk kez ortaya konmuştur. Ancak, EK hastalarında grade bağlı değişen FOXO1 ve SREBP1 ekspresyon düzeylerinin aydınlatılmasına yönelik ileri çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it is aimed to determine the changes in the expression levels of the FOXO1 transcription factor and SREBP1 in the endometrial cancer (EC) patients with different histopathological grades, and to reveal their prognostic importance in the development of EC. MATERIALS VE METHODS: The expression changes of FOXO1 and SREBP1 at gene and protein levels in 61 Type 1 EK and 24 normal endometrium paraffin tissue blocks were investigated by immunohistochemical staining and RT-PCR analysis. RESULTS: According to the immunohistochemical staining results, it was determined that the FOXO1 protein level decreased in EC patients compared to the control group. It was observed that the level of SREBP1 protein was significantly increased in EC patients compared to the control group. According to RT-PCR results, although FOXO1 mRNA level was upregulated in the patient group compared to the control group, the level of FOXO1 was down-regulated in grade II and grade III EC patients compared to the control group. Additionally, although the level of SREBP1 mRNA was decreased in EC patients compared to the control group, it was analyzed that the expression level of SREBP1 was significantly increased especially in grade I and III EC patients. CONCLUSION: In the current thesis study, changes in gene and protein levels of FOXO1 and SREBP were revealed for the first time in EC patients with different grades. However, further studies are needed to elucidate the changing expression levels of FOXO1 and SREBP1 in patients with grade-related EC.