Larinks kanserinde matriks metalloprateinaz-2 (mmp-2) ve matriks metalloproteinaz-9 (mmp-9) enzimlerinin prognostik önemi
Prognostic significance of matrix metalloproteinase-2 (mmp-2) and matrix metalloproteinase-9 enzymes in laryngeal cancer
  1. Tez No: 745927
  2. Yazar: CEM ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEFİK HOŞAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Skuamöz hücreli larinks kanseri tanısıyla ameliyat edilen 103 hastada matriks metalloproteinaz-2 (MMP-2) ve matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) enzim ekspresyonunun prognostik önemi araştırılmıştır. 92 (%89.3) hastada MMP-2, 60 (%58.3) hastada ise MMP-9 enziminin primer tümör hücrelerince eksprese edildiği saptanmıştır. Primer tümör hücrelerindeki MMP-2 ve MMP-9 enzim ekspresyonu ile tümörün T, N evresi, klinik evre, histopatolojik servikal metastatik lenf nodu varlığı ve diğer bilinen klinikopatolojik prognostik faktörler arasında istatistiksel bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Servikal lenf nodu metastazlarındaki metastatik tümör hücrelerinin primer tümör hücrelerine göre MMP-2 ve MMP-9 enzimlerini istatistiksel olarak anlamlı derecede daha az ekprese ettiği bulunmuştur (p=0.001). Sonuç olarak; larinks kanserinde primer ve metastatik tümör hücrelerinin MMP-2 ve MMP-9 enzimlerini eksprese ettiği, ancak bu enzimlerin hastalığın prognozunda önemlerinin bulunmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expression of matrix metalloproteinase-2 (MMP-2) and matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) enzymes have been investigated in 103 patients which were operated with the diagnosis of squamous cell carcinoma of the larynx. Expression of MMP-2 enzyme by primary tumor cells has been found in 92 (%89.3) patients and expression of MMP-9 enzyme has been found in 60 (%58.3) patients. No correlation has been found statistically between the expression of MMP-2 and MMP-9 enzymes in primary tumor cells and T,N stages of tumor, clinical stage, presence of servical metastatic lymph node and other clinicopathological prognostic factors (p>0.05). It has been found that expression of MMP-2 and MMP-9 enzymes were few in amount in metastatic tumor cells of the servical metastatic lymph nodes compared to primary tumor cells (p=0.001). As a resuld, we concluded that primar and metastatic tumor cells in larngeal carcinomas express MMP-2 and MMP-9 enzymes. However, they have no role in the prognosis of disease.