Deniz hıyarı gonadlarının termal uyarım ile mevsim dışı gelişiminin incelenmesi
Investigation of off-season development of sea cucumber gonads with thermal stimulation
  1. Tez No: 745928
  2. Yazar: BENGİ BAYOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Termal uyarım ile mevsim dışı gonad gelişiminin incelendiği çalışma Ocak-Nisan 2022 ayları arasında 90 gün süreyle 3 farklı deneme grubunda yürütülmüş olup, ortalama ağırlıkları 132,05±23,55gr (100-183,6gr) olan 60 adet Holothuria tubulosa (H. tubulosa) ergin birey araştırmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Adaptasyon süresince 12± 1,92 °C'de tutulan deniz hıyarları, 12°C'den laboratuvar ortamının iklimlendirilmesi yoluyla tanklardaki su sıcaklıklarının 10 gün süreyle günlük 0,5-1°C artışı sağlanarak gonad gelişiminin doğal sürecindeki yumurtalama evresi sıcaklığı olan ortalama 23,00 ± 1,06°C'ye çıkarılmıştır. 30, 60 ve 90. günlerde örneklenen bireylerin gonad indeks değerleri hem başlangıç hem de kontrol grubundaki bireylerin gonad indeks değerleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın 30 ve 60. günlerindeki örneklemelerde gonad indeks değerleri arasında istatiksel açıdan önemli farklar ortaya çıkmamıştır. 90 günün sonunda hesaplanan gonad indeks değerinde ise denemenin başındaki ilk gonad indeks değeri ile arasında istatiksel açıdan farkın olduğu ortaya konulmuştur. Bu farkın yumurtlama için gerekli gonad indeks değerine ulaşamamasından dolayı yumurtlama gerçekleşmemiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which looked at the development of gonads with thermal stimulation when they're not in season, was accomplished between January and April 2022 in 3 different experimental groups for a total of 90 days. The major material consists of 60 adult Holothuria tubulosa (H. tubulosa) individuals weighting an average of 132,05±23,55gr (100-183,6gr). The sea cucumbers were kept at 12± 1,92 °C during the adaptation period. Through acclimatization to the laboratory environment, the sea cucumbers raised the water temperature in the tanks from 12 °C by 0.5-1 °C daily for 10 days, and the average temperature of the egg-laying stage in the natural process of gonad development increased from 23,00 ± 1,06°C. The gonad index values of the individuals sampled on the 30th, 60th and 90th days were compared with the gonad index values of the individuals in both the baseline and control groups. There were no statistically significant differences between the gonad index values in the samples on the 30th and 60th days of the study. It was revealed that there was a statistical difference between the gonad index value calculated at the end of 90 days and the first gonad index value at the beginning of the experiment. Since this difference could not reach the gonad index value required for ovulation, ovulation did not occur.