Kocaeli ili Karamürsel Balık Adası'nda deniz hıyarı yayılımının araştırılması
Investigating propagation of sea cucumber at Kocaeli Karamürsel Fish Island
- Tez No: 522762
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL PEMBE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Marmara Denizi'nin Kocaeli kıyısında deniz hıyarı varlığının ve ülkemizde ticari kullanım olanaklarının araştırılması amacıyla Temmuz 2017 – Haziran 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma alanı olarak Karamürsel ilçesinde bulunan Balık Adası seçilmiş, bu alanda 5 m, 10 m ve 15 m derinlikte 30 dakika skuba dalma yöntemiyle deniz hıyarı toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Toplamda sekiz ay örnekleme yapılmıştır. Çalışma sonucunda her üç derinlikte de ekonomik öneme sahip olan Holothuria tubulosa türüne rastlanmıştır. Mayıs – Ağustos ayları arasında toplanan deniz hıyarlarının üzerinde yumurta bulunduğu, ancak diğer aylarda toplanan bireylerde yumurta olmadığı görülmüştür. Deniz hıyarlarının boy ve ağırlıkları arasında pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Ortalama boy olarak en büyük bireylere Temmuz ve Ağustos aylarında rastlanmıştır. Alınan örneklerde maksimum boy 33,75 cm ile Eylül, maksimum ağırlık 208,9 gram ile Ekim ayında; minimum boy 8,5 cm ve minimum ağırlık 13,54 gram ile Haziran ayında ölçülmüştür. Örnekleme yapılan her derinlik için hesaplanan kondisyon faktörü 1'in üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted from July 2017 to June 2018 in order to determine sea cucumber existence along Marmara Sea shores of Kocaeli and to investigaye commercial use options. Fish Island was chosen as the research area, and sea cucumbers were collected from the depths of 5 m, 10 m, and 15 m in this research area by scuba diving. Sampling was done for 8 months in total. As a result of this study, an economically important species of sea cucumber, Holothuria tubulosa was found at the each depth. Eggs were observed on the sea cucumbers collected between May and August, but no eggs were spotted in other months. A positive statistical relationship was found between length and weight. The longest average length were observed in July and August. The longest individual was collected in September with 33,75 cm, and the heaviest individual was collected in October with 208,9 grams, while the smallest individual was collected in June with 8,5 cm and 13,54 grams. Condition factors calculated for each depth were found to be over 1.