Understanding the internet gaming disorder: Its associations with video game genre, perceived stress, metacognitions, coping skills, and procrastination
İnternet oyun oynama bozukluğunu anlamak: İnternet oyun oynama bozukluğunun video oyun türü, algılanan stres, üstbilişler, başa çıkma becerileri ve erteleme ile ilişkisi
  1. Tez No: 745951
  2. Yazar: KARDELEN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE DENİZCİ NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, internet oyun oynama bozukluğunun yordayıcılarını ve video oyunu türleri ile internet oyun oynama bozukluğu arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Katılımcılara (1466) çeşitli sosyal medya platformları üzerinden ulaşılmıştır. Araştırmaya katılım kriterleri 18 yaşını doldurmuş olmak ve haftada en az bir kez video oyunu oynamaktır. Katılımcılar, İnternet Oyun Bozukluğu Ölçeği-Kısa Form, Çevrimiçi Oyun Oynama Hakkında Üstbilişler Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Tuckman Erteleme Ölçeği, Bilişsel Dikkat Sendromu 1 Ölçeği ve Başa Çıkma Stilleri Ölçeği-Kısa Form'unu doldurmuştur. Olumsuz üstbilişler, algılanan stres, olumlu üstbilişler, erteleme, bilişsel dikkat sendromu, zihinsel geri çekilme-inkar ve madde kullanımı internet oyun bozukluğu skorunu anlamlı olarak yordamıştır. Battle Royale, Rol Yapma, Macera, Aksiyon-macera, Nişancı, Hayatta Kalma, Platform, Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası ve Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu türlerinin internet oyun bozukluğu skoru ile pozitif ilişkisi olduğu bulunmuştur. Son bölümde ise bulgular tartışılmış; sınırlılıklar, gelecek araştırmalar için öneriler ve klinik çıkarımlar üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Sonuç olarak Türk popülasyonuyla yapılan bu çalışma, yordayıcıları ve video oyunu türü tercihlerini inceleyerek internet oyun bozukluğu literatürüne katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study investigates predictors of internet gaming disorder and explores the relationship between video game genres and internet gaming disorder. Participants (1466) were recruited through various social media platforms and the inclusion criteria were being over 18 and to play video games at least one time a week. Participants filled the Internet Gaming Disorder Scale Short Form, Metacognitions about Online Gaming Scale, Perceived Stress Scale, Tuckman Procrastination Scale, Cognitive Attentional Syndrome 1 Scale, and Coping Styles Scale-Brief Form. Negative metacognitions, perceived stress, positive metacognitions, procrastination, cognitive attentional syndrome, mental disengagement-denial, and substance use significantly predicted higher internet gaming disorder scores. Battle Royale, Role-playing, Adventure, Action-adventure, Shooter, Survival, Platform, Multiplayer Online Battle Arena, and Massive Multiplayer Online Role-playing Game genres were found to be positively correlated with internet gaming disorder scores. In the final section, findings were discussed; limitations, further study recommendations, and clinical implications were elaborated on. In conclusion, this study contributed to the literature on internet gaming disorder by examining predictors and video game genre preferences in the Turkish population.