Sarıkamış kış sporları turizm merkezinin güvenlik önlemleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of Sarıkamış Winter Sports Tourism Center in terms of Safety Measures
- Tez No: 745962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Sarıkamış Kayak Merkezinin güvenliği ile ilgili olarak katılımcı görüşlerinin belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmanın örneklem grubunu 151 ziyaretçi, 100 sporcu, 74 antrenör, 55 personel ve 20 hakem toplamda 400 kişi oluşturmaktadır. Bu katılımcılardan 297'sini erkek ve 103' ünü kadın katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Mızrak (2011) tarafından geliştirilen“Kayak Alanlarının Güvenliği Ölçeği”kullanılmıştır. KAGÖ ölçeği (1) kayak merkezi, (2) pistler, (3) personel ve (4) mekanik tesisler gibi dört alt boyuttan ve 23 maddeden oluşmaktadır. Katılımcılar ölçekte yer alan maddeleri, (1) Hiç Katılmıyorum ve Tamamen Katılıyorum (5) şeklindeki 5'li Likert tipi ölçek üzerinden değerlendirmişlerdir. Yapılan araştırma sonucunda KAGÖ'nin güvenilirlik katsayısı 0,950'dir. Bu değer 0,80
Özet (Çeviri)
Purpose: Determining the views of the participants regarding the safety of Sarıkamış Ski Center. Method: The sample group of this study consisted of 151 visitors, 100 athletes, 74 coaches, 55 staff and 20 referees, in total 400 people. 297 of these participants were men and 103 were women. In this research the“Scale of safety of Ski Areas”which was developed by Mızrak (2011) was used as a data collection tool The KAGO scale consisted of four subdimensions such as (1) ski center, (2) slopes, (3) personnel and (4) mechanical facilities and 23 items. The participants evaluated the items included in the scale an a 5-point Likert-type scale in the form of (1) I don't Agree at All and (5) I completely Agree. As a result of research conducted, the reliability coefficient of the KAGÖ is 0,950. Since this value is between 0,80