Kişisel yaşanmışlık üzerine duygusal bağlanmanın sanatsal aktarımı: A/r/tografik bir sorgulama
The Artistic Transposition of emotional attachment on personal experience: A/r/tographic inquiry
- Tez No: 745963
- Danışmanlar: PROF. METİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sosyal davranışların kaynağı olarak bilinen bağlanma, bebek ile bakım veren kişi arasında geliştirilen duygusal bir bağdır. Yetişkinlikteki ilişkilerimiz, geçmişte kurduğumuz bağlanma örüntülerinden izler taşımaktadır. Öznel sanatsal sorgulama çerçevesinde ele alınan bu çalışmada ''bağlanma'' kavramı, sanat temelli eğitim araştırma yöntemi olan; A/r/tografi ile incelenmiştir. Kişisel yaşanmışlıklardan yola çıkılarak oluşturulan çalışma içerisinde bağlanma kavramı; önce ''düşünsel/psikolojik sorgulama'' daha sonra da ''tasarımsal sorgulama'' bölümleri altında araştırılmıştır. Bu süreçte otobiyografik sorgulamaya yer verilmiş ve metafor kullanımı ile tasarımlar oluşturulmuştur. Çeşitli materyallerin kullanılması ile oluşturulan tasarımlarda, kolaj ve asamblaj tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar A/r/tografi yöntembiliminin içinde barındırdığı ''Sanatçı (artist)'' ,''Araştırmacı (researcher)'' ve ''Öğretmen (teacher)'' kimlikleri özelinde aktarılmıştır. Araştırmanın, aynı anda katılımcısı ve araştırmacısı olma deneyiminin aktarıldığı bu çalışmada, bazen diğerlerinden daha aktif olarak öne çıkan bazen ise pasif kalan bu kimlikler birbirini beslemiş ve güçlü bir etkileşim içerisinde olmuştur. Sanat eğitimi alanında süreç odaklı bir araştırma gerçekleştirilmesinin yenilikçi ve öğretici olmasına ilişkin bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Attachment, known as the source of social behaviors, is an emotional bond developed between the baby and the caregiver. Our relationships in adulthood bear traces of the attachment patterns we have established in the past. In this study, which is carried out within the framework of subjective artistic inquiry, the concept of“attachment”was examined by a/r/tography; which is an art-based education research method. In the study, which was based on personal experiences, the concept of“attachment”was first investiagted from the perspective of the“intellectual/psychological inquiry”and then from the perspective“design inquiry”. In this process, autobiographical questioning was included and designs were created with the use of metaphors. Collage and assemblage techniques were used in the designs created by using various materials. The results obtained in the research were conveyed specifically for the identities of“Artist ”,“Researcher”and“Teacher”, which are included in the A/r/tography methodology. In this study, in which the experience of being a participant and researcher of the inquiry at the same time is conveyed, these identities, which sometimes stand out more actively than others and sometimes remain passive, fed each other and had a strong interaction. Findings regarding the innovative and instructive nature of a process-oriented research in the field of art education have been obtained.