Multipl sklerozlu bireylerde kırılganlığın fiziksel aktivite düzeyi, yürüyüş, denge, yorgunluk ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of frailty with physical activity level, gait, balance, fatigue and quality of life in individuals with multiple sclerosis
  1. Tez No: 745996
  2. Yazar: HÜSEYİN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Multipl Skleroz'lu bireylerde kırılganlığın fiziksel aktivite düzeyi, yürüyüş, denge, yorgunluk ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya 53 gönüllü MS'li birey katıldı. MS'li bireylerin kırılganlık düzeyi, Kırılganlık İndeksi; fiziksel aktivite düzeyi, 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT) ve Godin Boş Zaman Egzersiz Anketi (GBZEA); yürüyüş, Multipl Skleroz Yürüme Ölçeği (MSYÖ), Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (Z25AYT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve ayrıca dual task performansı Zamanlı Kalk ve Yürü Testi-Kognitif (ZKYT-KOG.); denge, Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (ABC); yorgunluk, Kısa Modifiye Yorgunluk Eki Ölçeği (KMYEÖ); yaşam kalitesi, Tercih Tabanlı Multipl Skleroz İndeksi (TTMSİ) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan MS'li bireylerin %7,5 sağlam %28,3 pre-kırılgan, %64,2 kırılgan ve ortalama kırılganlık seviyeleri 0,26±0,26'du. Kırılganlık düzeyleri ile MS tipi, yeti yitim düzeyi (EDSS), düşme öyküsü ile arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı (p˂0,05). Kırılganlık düzeyleri ile 6 DYT, GBZEA, MSYÖ, Z25AYT, ZKYT, ZKYT-KOG., BDÖ, ABC, KMYEÖ, TTMSİ sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma sonucunda MS'li bireylerde kırılganlık düzeyi ile fiziksel aktivite düzeyi, yürüyüş, denge, yorgunluk ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. Kırılganlığın olası sonuçlarının önlenmesi ve geciktirilmesinde etkin rehabilitasyon stratejilerinin geliştirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship of frailty with physical activity level, gait, balance, fatigue and quality of life in individuals with MS. 53 volunteers with pwMS participated in the study. The fragility level of individuals with MS, with the Fragility Index; physical activity level, 6 Minute Walk Test (6MWT) and Godin Leisure Time Exercise Questionnaire (GLTEQ); walking,12-Item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12), Timed 25-Foot Walk (T25FW),Timed Up and Go Test (TUG), as well as dual task performance Timed Up and Go Test-Cognitive (TUG-COG.); balance, Berg Balance Scale (BBS) and Activities-Specific Balance Confidence Scale (ABC); fatigue, Modified Fatigue Impact Scale (MFIS); quality of life was assessed with The Preference-Based Multiple Sclerosis İndex (PBMSI). The pwMS were 7,5% relatively fit 28,3% least fit, 64,2% frail, and the mean frailty level was 0.2686±0.2619. There was a statistical difference between frailty levels and MS type, disability level (EDSS), and history of falling (p˂0.05). A significant correlation was found between frailty levels result of 6 MWT, GLTEQ, MSWS-12, T25FW, TUG, TUG-Cog., BBS, ABC, MFIS, PBMSI (p˂0.05). As a result of the study, it was determined that there is a significant relationship between fragility level and physical activity level, gait, balance, fatigue and quality of life in pwMS. It is important to develop effective rehabilitation strategies in preventing and delaying the possible consequences of frailty.