Sporcularda zihinsel yorgunluğun fiziksel performansa etkisi
The effect of mental fatigue on physical performance in athletes
- Tez No: 745998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Zihinsel yorgunluğun dayanıklılık performansını olumsuz etkilediği ve bu durumun katılımcıların algılanan zorluk düzeyinin artması ile gerçekleştiği yapılan araştırma sonuçlarında bildirmiştir. Farklı dayanıklılık antrenman modellerinde oluşan cevaplar ise halen araştırılmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı adölesan sporcularda zihinsel yorgunluğun aralıklı ve artırımlı egzersiz performansı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya iyi düzey antrenmanlı 17 adölesan sporcu (yaş Ort. 13.88 ± 0.85, VO2Max Ort. 48.12 ± 2.6) katılmıştır. Katılımcılarda deney koşulu (zihinsel yorgunluk) ve kontrol koşulu (belgesel izleme) girişimleri sonrası aralıklı ve artırımlı bir test olan 30-15 Aralıklı Fitness Testi uygulanmıştır. Zihinsel yorgunluğun oluşturulması için katılımcılar 45 dakika Stroop renk testine tabi tutulmuşlardır. Oturum süresince katılımcıların zihinsel yorgunluk düzeyleri VAS ve NASA-TLX ölçeği, ruh halleri BRUMS ölçeği, algılanan zorluk düzeyleri ise BORG (6-20) skalası ile ölçülürken tepki süresi ölçümü için Flanker Testi kullanılmıştır. Aynı testler kontrol koşulunda uygulanmış olup zihinsel yorgunluk girişimi yerine 45 dakika belgesel izleme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was reported in the results of the research that mental fatigue negatively affects endurance performance and this situation occurs with the increase in the perceived exertion level of the participants. The answers to different endurance training models are still being investigated. The aim of this study is to examine the effect of mental fatigue on intermittent and incremental exercise performance in adolescent athletes. 17 well-trained adolescent athletes (age Mean 13.88 ± 0.85, VO2Max Mean ± 48.12 ± 2.6) participated in the study. The 30-15 Interval Fitness Test, which is an intermittent and incremental test, was applied to the participants after the experimental condition (mental fatigue) and control condition (documentary viewing) interventions. In order to create mental fatigue, the participants were subjected to the Stroop color test for 45 minutes. During the session, the participants' mental fatigue levels were measured with the VAS and NASA-TLX scale, their moods were measured with the BRUMS scale, and their perceived exertion levels were measured with the BORG (6-20) scale, while the Flanker Test was used to measure the reaction time. The same tests were applied in the control condition and instead of mental fatigue attempt, 45 minutes of documentary watching was applied.