Yüksek riskli evre II ve evre III kolon kanserinde adjuvan kemoterapi başlama zamanının sağkalım üzerine etkisi
The effect of adjuvant chemotherapy onset time on survival in high-risk stage II and stage III colon cancer
- Tez No: 745999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kolon kanseri insidans ve mortalite oranlarında her iki cinste de %9'luk oranla en sık görülen üçüncü malignitedir. Patogenezde genetik faktörler, diyet, inflamatuvar barsak hastalıkları, sigara ve alkol gibi etkenler rol oynamaktadır. Bizler çalışmamızda evre 2 ve evre 3 opere kolon kanseri hastalarında adjuvan tedavi başlama zamanının sağkalım üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamızda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine 2010 ve 2019 yılları arasında başvuran dosya bilgilerine ulaşılabilen 200 kolon kanseri hastası retrospektif olarak tarandı. Çalışma kriterlerine uyan hastaların operasyon tarihleri, operasyon sonrası adjuvan kemoterapiye başlanma tarihleri, toplamda kaç kür aldıkları, tedavi sonrası nüks tarihleri, takiplerinde exitus olan hastaların bilgileri kaydedildi. Ortalama yaş 61.22 (20-88) idi. Hastaların 111 (%55.5)'i operasyon sonrası 6 hafta içinde, 66 (%33)'sı operasyon sonrası >6 haftada kemoterapi aldı. Hastaların 23 (%11.5)'ü herhangi bir kemoterapi almadı. Kemoterapi başlanma zamanı ile cinsiyet, yaş, medeni hal, cerrahi teknik, histolojik grade, T evresi, N evresi, LVI, NI, tümör lokalizayonu gibi değişkenler arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilemedi. Charlson komorbidite indexi yüksek olan hastaların daha geç kemoterapiye başladığı bulundu. Hastanın yaşının genç olması, operasyon sırasında çıkartılan lenf nodu sayısının 12'den fazla olması ve adjuvan kemoterapi verilmesinin genel sağkalım (GS) üzerine olumlu bir etkisi olduğu bulundu. Erkek cinsiyetin hastalıksız sağkalım (HS) üzerine etkili olduğu saptandı. Kemoterapi başlama zamanının hem HS hem de GS süreleri üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edildi. Bu konuda daha net bilgiler elde edilmesi için daha fazla hastanın dahil edildiği çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the third most common malignancy with 9% incidence and mortality rates in both genders. Factors such as genetic factors, diet, inflammatory bowel diseases, smoking and alcohol play a role in the pathogenesis. In our study, we aimed to reveal the effects of starting time of adjuvant therapy on survival in patients with stage 2 and stage 3 operated colon cancer. In our study, 200 colon cancer patients who applied to Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital Medical Oncology Outpatient Clinic between 2010 and 2019, whose file information could be accessed, were retrospectively scanned. Patients who met the study criteria; The dates of the operation, the dates of starting adjuvant chemotherapy after the operation, the number of cures they received in total, the dates of recurrence after the treatment, the information of the patients who died in the follow-up were recorded. The mean age was 61.22 (20-88). Of the patients, 111 (55.5%) received chemotherapy within 6 weeks of the operation, and 66 (33%) received chemotherapy at >6 weeks postoperatively. There was no statistically significant difference between the time of initiation of chemotherapy and variables such as gender, age, marital status, surgical technique, histological grade, T stage, N stage, LVI, NI, tumor localization. It was found that patients with a high Charlson comorbidity index started chemotherapy later. It was found that the patient's age was young, the number of lymph nodes removed during the operation was more than 12, and adjuvant chemotherapy had a positive effect on overall survival (OS). It was determined that male gender had an effect on disease-free survival (DFS). It was determined that the starting time of chemotherapy did not have a significant effect on both DFS and OS times. Multicenter studies with more patients are needed to obtain clearer information on this issue.