Farklı dar alan oyunlarında zihinsel yorgunluğun psikofizyolojik cevaplara ve teknik beceriye etkisinin incelenmesi
The effects of mental fatigue on psychophysiological responses and technical actions in different small sided games
  1. Tez No: 679749
  2. Yazar: YUSUF SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, zihinsel yorgunluk verilerek oynatılan ve verilmeden oynatılan dar alan oyunlarının psikofizyolojik cevaplara ve teknik beceriye etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, yaşı 15,96±1,04 yıl, boy uzunluğu 172,08±7,23 cm, vücut ağırlığı 58,74±8,42 kg olan 24 genç futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümlere başlamadan önce futbolculara ölçümler hakkında bilgi verilmiş ve ölçüm için gerekli belgeler imzalatıldıktan sonra çalışmaya katılan futbolculara antropometrik ölçümler ve Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi 1 (Yo-Yo IRT-1) testi yapılmıştır. Oyunlar sırasında oyuncuların kalp atım hızı (KAH) cevapları ve kat edilen mesafeleri (KM) kalp atım hızı monitörü aracılığıyla ölçülmüştür. Oyunlar öncesi ve sonrasında görsel analog skala (GAS), his skalası (HS), Brunel ruh hali ölçeği (BRUMS) ve duygu skalası (DS) cevapları belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, her set sonunda oyuncuların zihinsel çaba (ZÇ), algılanan zorluk derecesi (AZD), fiziksel aktiviteden hoşlanma (FAH), GAS, DS ve KAH düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate of the effects of mental fatigue on psychophysiological responses and technical actions between small sided soccer games (SSGs) - including 2-a-side, 3-a-side, and 4-a-side games - in young soccer players. Twenty-four young soccer players (average age 15,96±1.04 years; mean body height 172,08±7,23 cm; mean body mass 58,74±8,42 kg) participated in this study voluntarily. The subjects were informed about all small-sided games (SSG) and underwent anthropometric measurements followed by the Yo-Yo Intermittent Recovery Test 1. Before and after the all SSGs, visual analog scale (VAS), feeling scale (FS), Brunel mood of states (BRUMS), emotion (EM) were determined. In addition, during the all SSGs, rating scale of mental effort (RSME), rating of perceived exertion (RPE), physical activity enjoyment scale (PACES), VAS, EM and heart rate (HR) responses were also determined.