Yoğun bakım hemşirelerinde spiritüel iyi oluş ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between spiritual well being and burnout level in intensive care nurses
- Tez No: 746006
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tanımlayıcı ilişki arayıcı çalışmanın amacı yoğun bakım hemşirelerinde spiritüel iyi oluş ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamızın evrenini Araştırma evrenini, 01.02.2021-01.07.2021 tarihleri arasında Ankara Üniversite Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan yoğun bakım hemşireleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine; araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan yoğun bakımda çalışan 155 hemşire alınmıştır. Veriler“Hemşire Tanıtım formu”,“Spritüal İyi Oluş Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin değerlendirilmesinde parametrik testlerden bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi ve Post-Hoc testlerinden (Tukey HSD) ve Tamhane's yararlanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans testi ve çözümleme sonucunda gruplar arasında anlamlı farkın kaynağını belirlemek amacıyla da Post-Hoc test istatistiklerinden Bonferroni testi kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkiyi incelemek için Sperman Korrelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada yoğun bakım hemşirelerinde tükenmişlik puan ortalaması 46,56±10,07, spiritüel iyi oluş puan ortalaması 109,21±14,04 bulunmuştur. Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt boyutlarında kişisel başarı puanlarının yüksek, duyarsızlaşma puanlarının düşük ve duygusal tükenme puanlarının orta düzeyde bulunmuştur. Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive relationship-seeking study is to examine the relationship between spiritual well-being and level of burnout in intensive care nurses. The population of the study consisted of intensive care nurses working at Ankara University Medical Faculty Cebeci Research and Application Hospital and Gazi University Hospital between 01/02/2021 and 01/07/2021. The study sample consisted of 155 nurses working in the intensive care unit who met the inclusion criteria. Data were collected using the“Nurse Description Form”,“Spiritual Well-Being Scale”and“Maslach Burnout Inventory”. In the evaluation of normally distributed data, t test and One Way Anova Analysis from parametric tests and Tukey HSD and Tamhane's tests from Post-Hoc tests were used in the independent groups. In the evaluation of non-normally distributed data, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used with Bonferri test among Post-Hoc tests in order to find out source of the differences. Spearman Correlation analysis was performed to examine the relationship between the data. The mean burnout score was 46.56±10.07, and the mean score of spiritual well-being was 109.21±14.04 in the intensive care nurses. In the Maslach Burnout Inventory sub-dimensions, personal accomplishment scores were high, depersonalization scores were low, and emotional exhaustion scores were moderate. No significant correlation was found between the Spiritual Well-Being Scale and Maslach Burnout Inventory in terms of the mean total scores (p>0.05).