Peasant and peasantism in the Ülkü Periodical (1933-1941)
Ülkü Dergisinde köylü ve köycülük (1933-1941)
- Tez No: 746033
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, 1933-1950 yılları arasında yayınlanan Ülkü dergisi çerçevesinde Türkiye'de köylülük, köycülük ve toprak meselesini incelemeyi amaç edinmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra bir taraftan kalkınma arzusuyla köye yöneliş başlamıştır. Diğer taraftan ise çok partili hayata geçiş denemelerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kırılganlığının görülmesiyle, toplumsal taban oluşturma aracı olarak köylüye yönelinmiştir. Bu tez, köylüye yönelişin bir yansıması olan köycülük ideolojisinin, farklı kanallarına odaklanmaktadır. Dergi yazarları kendi içerisinde farklı düşünceleri savunabilirken, kimi zaman aynı yazarın zaman içerisinde fikrini değiştirebildiği görülmüştür. Sonuç olarak bu tez, Ülkü dergisinde köycülüğün kendi içerisinde birtakım çelişkiler barındırarak sürdürüldüğünü savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the issue of the peasantry, peasantism, and land in Turkey within the framework of the periodical Ülkü, which was published between 1933-1950. After the proclamation of the Republic, on the one hand, the orientation to the village started with the desire for development. On the other hand, when the fragility of the Republican People's Party (RPP) was seen in the attempts to transition to a multi-party political life, the writers of Ülkü turned to the villagers as a means of creating a social base. This thesis focuses on the different channels of the peasantist ideology, which reflects the peasant orientation. While the journal authors can defend different opinions within themselves, it has been observed that sometimes the same author can change his mind over time. As a result, this thesis argues that the peasantism in Ülkü periodical is maintained by containing some contradictions within itself.