Exploring the quality of education in the context of internationalization: Satisfaction & learning experiences of international students in Kazakhstani universities
Uluslararasılaşma bağlamında eğitim kalitesinin incelenmesi:Kazakistan üniversitelerindeki uluslararası öğrencilerin memnuniyeti ve öğrenme deneyimleri
  1. Tez No: 746034
  2. Yazar: ZHANAR SMAILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Uluslararasılaşma son otuz yılda araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmüş, ancak bu konudaki araştırmalar ve özellikle Kazakistan'da uluslararası öğrenci memnuniyeti yeterince ilgi görmemiştir. Bu nedenle, çalışmanın amacı, Kazakistan üniversitelerindeki uluslararası öğrencilerin eğitim kalitesi açısından memnuniyetlerini ve öğrenme deneyimlerini anlamaktır. Yükseköğretimde eğitimin idari destek, fiziksel çevre, temel eğitim ve destek tesisleri kalitesi boyutları açısından incelenmesini içeren HESQUAL modeli teorik çerçeve olarak kullanılmıştır. Araştırma, Nur-Sultan bölgesindeki 3 üniversiteden 15 uluslararası öğrenciyle, HESQUAL modeline göre katılımcıları memnun eden ve tatmin etmeyen eğitim kalitesi faktörlerini belirlemek ve aynı zamanda eğitim kalitesini artırmak için hangi faktörlerin iyileştirilmesi gerektiğini ortaya çıkarmak için görüşülmüştür. Bulgular, eğitim kalitesinin tüm faktörleri arasında akademik boyutun uluslararası öğrenci memnuniyeti üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu, diğer faktörlerin de memnuniyeti bir dereceye kadar etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar, dil eksikliğinin üniversitelerin eğitim kalitesi ile uluslararası öğrenci memnuniyetini olumsuz etkilediği için akademik ve idari personelin dil yeterliliğinin üniversite yönetiminden özel ilgi görmesi gerektiğini göstermiştir. Ders içeriği ve müfredat açısından önemli bir problem daha ortaya çıktı: iki üniversitede seçmeli ders sistemi getirilmesine rağmen çalışmıyor. Bu nedenle, üniversite yöneticilerinin bu çalışmada ortaya konan sorunları ele almaları ve ayrıca Kazakistan üniversitelerinde rekabet edebilirliklerini artırma açısından eğitim kalitesini artırmak için farklı bölümler arasında yüksek düzeyde bir iş birliğini teşvik etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Internationalization received great attention from researchers in the last three decades, but research on this topic and international student satisfaction particularly in Kazakhstan has received insufficient attention. Thus, the purpose of this study was to close this gap by exploring the satisfaction and learning experiences of international students in Kazakhstani universities in terms of quality of education. The HESQUAL model was applied as a theoretical framework to this study that includes administrative quality, physical environment quality, core educational quality and support facilities quality. To address the issue, 15 international students from 3 universities in the Nur-Sultan area were interviewed to identify factors of educational quality within the HESQUAL model that satisfy and dissatisfy participants as well as to reveal what factors need to be improved to enhance the educational quality of universities. The findings suggested that among all factors of educational quality academic dimension has the greatest impact on international student satisfaction while other factors also influence satisfaction to some extent. The results demonstrated that the language proficiency of academic and administrative staff needs to attract special attention from university administration since language deficiency negatively affects international student satisfaction with the educational quality of universities. One more important issue was revealed in terms of course content and curriculum: despite the introduction of the system of elective courses at two universities, it does not work. So, the university administrators need to address the issues revealed in this study and also promote a high level of collaboration among different divisions to improve educational quality in Kazakhstani universities in terms of enhancing their competitiveness.