Farklı hücre hatlarında tıbbi sülük salgı ekstraktının in vitro etkisinin araştırılması
Investigation of in vitro effect of medical leech saliva extract on various cell lines
- Tez No: 746035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRANUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda tıbbi sülük salgısının hücre canlılığı, yara iyileşmesi, apoptoz ve bu etkilerden sorumlu gen ekspresyonlarını incelemek amaçlandı. Yöntem: Çalışmamızda Hirudo verbana cinsi steril tıbbi sülüklerden sağım yöntemi ile sülük salgısı elde edildi. Bu salgıdan total protein konsantrasyonu tayin edilerek, seri dilüsyon ile doz miktarları (400 µg/ml,200 µg/ml,100 µg/ml ve 50µg/ml) ayarlandı. Bu çalışmada insan göbek kordon veni endotel hücresi (HUVEC-CRL-1730), meme fibroblast (HTB-125) ve mezenkimal kök hücre (PCS-500-012) hattı kullanıldı. Hücre kültürü ile üretilen hücreler üzerine belirlenen dozlarda sülük salgısı uygulandı. Hücre canlılığı ve proliferasyonun değerlendirilmesi için MTT testi yapıldı. Sülük salgısının yara iyileşmesi üzerine etkisi in vitro yara modeli ile değerlendirildi. Farklı dozlarda sülük salgısı uygulanan hücrelerdeki VEGF, EGF ve FGF gen ekspresyon tayininde RT-PCR yöntemi kullanıldı. Sülük salgısının apoptozis üzerine olası etkisi flow sitometri ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to examine the cell viability, wound healing, apoptosis and possible gene expressions responsible for these effects of medicinal leech secretion. Method: In our study, leech saliva was obtained from sterile medicinal leeches of Hirudo verbana genus by milking method. By determining the total protein concentration from this secretion, dose amounts (400 µg/ml, 200 µg/ml, 100 µg/ml and 50 µg/ml) were adjusted by serial dilution. In this study, human umbilical cord vein endothelial cell (HUVEC-CRL-1730), Breast fibroblast (HTB-125) and esenchymal stem cell (PCS-500-012) lines were used. The certain doses of leech secretion have been applied on cells produced in cell culture. MTT test was used to evaluate cell viability and cell proliferation. The effect of leech saliva extract on wound healing was evaluated with the in vitro wound model. RT-PCR method was used for VEGF, EGF and FGF gene expression determination in cells treated with leech saliva at different doses. The possible effect of leech saliva on apoptosis was investigated by flow cytometry.