Döviz kuru dalgalanmasının taşınmaz mallar üzerindeki etkisinin ekonometrik modellenmesi
Econometric modeling of the effect of exchange rate fluctuaction on real estate property
  1. Tez No: 746093
  2. Yazar: BÜŞRA AŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÇAĞLAR CERŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de taşınmaz mallar üzerinde etkisinin olduğunu düşünülen döviz kuru dalgalanmasının 2013-2021 yılları arasındaki etkileri saptanmak istenmiştir. Veri bankalarından alınan bilgiler eşiğinde ekonometrik model oluşturulmuştur. Literatür taraması sonrasında EXCEL, SPSS ve EVİEWS programları kullanılarak çeyrek dönemlere ait grafik destekli analizler gerçekleşmiştir. Yatırımcıların nabzını ölçek verileri gerçek hayatla ilişkilendirmek için anket çalışması yapılmıştır. Son yıllarda yükselen döviz kuru, faiz oranları ve enflasyonun hane halkı üzerinde beklenen sonuçlar çıkarılmıştır. Konut fiyat endeksleri, reel efektif döviz kuru, konut kredi faiz oranları gibi değişkenlerin zaman serisi incelenmiş uzun dönemde bütünleşik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of the exchange rate fluctuation, which is thought to have an effect on immovable properties in Turkey, between the years 2013-2021. An econometric model was created on the threshold of the information received from the data banks. After the literature review, graphically supported analyzes of quarters were realized by using EXCEL, SPSS and EVIEWS programs. A survey study was conducted in order to correlate the heart rate of the investors with the scale data and real life. The expected results of the rising exchange rate, interest rates and inflation on households in recent years have been drawn. The time series of variables such as housing price indices, real effective exchange rate, housing loan interest rates have been examined and it has been found that they are integrated in the long run.