Ark fırınlarının şebeke üzerindeki etkileri ve harmonik kayıplarının analizi
Effects of arc furnaces on the electric grid and analysis of harmonic losses
- Tez No: 746124
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak nonlineer yükler ve bu yüklerin sebep olduğu harmonikler incelenmiş, harmoniklerin matematiksel ifadeleri verilmiştir. İkinci bölümde harmonik kaynaklar incelenmiş, daha sonra bunlardan, çalışmanın ana konusunu oluşturan ark fırınları ve harmonik analizi detaylı olarak ele alınmıştır. Güç sistemlerinde, nonlineer yükler, doğrusal olmayan akım ve gerilim karakteristikleri nedeniyle harmonikli akım ve gerilim üretirler. Harmoniğe neden olan bu yüklerden biri de ark fırınlarıdır. Ark fırınlarının güç sisteminden çektiği akımlar gelişigüzeldir. Yükün sürekli değişmesi ve fazların sürekli dengesiz yüklenmeleri buna sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak akım ve gerilim dalga şekli sinüs formundan uzaklaşır. Akım ve gerilimdeki bu değişmeler harmoniklerin oluşmasına sebep olur. Çalışmanın dördüncü bölümünde ark fırını harmoniklerinin analizi ve ölçümüne yer verilmiş, harmonik kayıpların analizi yapılmıştır. Bununla ilgili olarak, ark fırını içeren 2 farklı sisteme ait sayısal uygulama yapılmış, sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, nonlinear loads and their harmonics are investigated, then the mathematical formulation is given. In the second chapter, harmonic sources are analyzed, later arc furnace and the analysis that is the main subject of this thesis are studied in detai. Nonlinear loads in power systems produce harmonic currents and voltages, because of nonlinear current-voltage characteristics. One of the loads creating harmonics is arc furnace. The current that arc furnace draws from power system is at random. That is because the load changes and the phases are charged unsteady, continuously. As a result of this, the way form of current and voltage deviates from s'n form. These changes in the current and voltage characteristics cause harmonics. In the fourth chapter, the analyzing and measuring of the arc furnace harmonics are considered and the analyzing of harmonics losses is submitted. Numerical applications for two different systems containing arc furnace are submitted and the results are discussed.