Bor cevher atıklarından lityum titan oksit üretiminin araştırılması
Investigation of the production of lithium titan oxide from boron ore wastes
  1. Tez No: 746138
  2. Yazar: AYŞEGÜL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Lityum gelişen teknolojinin olağan getirisi olan elektrikli ulaşım araçları ve taşınabilir elektrikli araçlarda yaygın kullanım alanına sahiptir. Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonu Raporuna göre 2050 yılına kadar lityum arzının 60 kat artacağı ve bu artışta iklim değişikliğinin de etkisinin büyük olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte Türkiye'de lityum kaynağı olarak mineral kaynağı bulunmamaktadır. Ülkemizde ikincil kaynak olarak tabir edilen bor cevher atıklarından, bor yataklarının civarında bulunan jeotermal sulardan ve bor endüstrisi atık sularından lityum elde etmek amacıyla araştırmalar devam etmektedir. Bu doktora tez çalışmasında bor cevher atığından lityumun çözeltiye alınması amacıyla ısıl işlem kullanılmıştır. Farklı oranlarda ilave edilen CaSO4.2H2O ve CaCO3'ın lityum kazanımına olan etkisi incelenmiş ve daha sonra çözeltiye alınan lityum, Li2CO3 olarak çöktürülmüştür. Nihayetinde elde edilen Li2CO3 ile lityum titan oksitin üretilebilirliği araştırılmıştır. Lityum titan oksitlerin üretilme çalışmalarında geleneksel ve mekanokimyasal ön işlem ile yüksek sıcaklık sentezi kullanılmıştır. Bu aşamada üretilen lityum titan oksitlerin fazları ve kristalin boyutlarının öğütme süresi ve kalsinasyon süresiyle olan ilişkisi ayıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lithium is widely used in electric transportation vehicles and portable electric vehicles, which are the usual returns of developing technology. In addition, according to the European Union Commission Report, the supply of lithium will increase 60 times by 2050, and the impact of climate change on this issue is great. However, there is no mineral deposit as a lithium source in Turkey. In our country, researches are continuing in order to obtain lithium from boron ore wastes, which are called secondary sources, geothermal waters around boron deposits and boron industry wastewater. In this doctoral thesis, heat treatment was used to take lithium from boron ore waste into solution. The effect of CaSO4.2H2O and CaCO3 added at different rates on lithium recovery was investigated and then, the lithium taken into the solution was precipitated as Li2CO3. Finally, the probability of the production of lithium titanium oxide with the obtained Li2CO3 was investigated. Conventional and mechanochemical pretreatments and high temperature synthesis were used to produce lithium titanium oxides. At this stage, the relationship between the phases and crystalline dimensions of the produced lithium titanium oxides with the grinding time and calcination time was also investigated.